BRATISLAVA - Ministerstvo školstva plánuje v budúcom roku použiť na popularizáciu výsledkov slovenských vedcov päť miliónov korún. Z vyčlenených peňazí by malo okrem iného vzniknúť na ministerstve samostatné pracovisko, ktoré by vedecké objavy priblížilo širšej spoločnosti, píše sa v materiáli ministerstva. Väčšina Slovákov sa totiž podľa prieskumov o vedu vôbec alebo len málo zaujíma.
Podpora výskumu a vedeckého bádania pritom patrí medzi dlhodobé priority Európskej únie. Európa má totiž ťažkosti udržať krok vo vedeckom bádaní so Spojenými štátmi a s viacerými krajinami Ázie, čo sa môže nepriaznivo odraziť aj v zaostávaní ekonomiky.
"Je potrebné systémovo zlepšiť vnímanie vedy a techniky spoločnosťou ako jedného zo základných stavebných kameňov na zvyšovanie životnej úrovne," konštatuje stratégia ministerstva školstva. Bez priblíženia vedeckých výsledkov širšiemu okruhu ľudí bude podľa ministerstva čoraz ťažšie vychovávať mladých vedcov.
Napriek tomu, že Slovensko investovalo napríklad v roku 2004 do vedy len asi 0,53 percenta HDP, zatiaľ čo Česko 1,28 percenta HDP, slovenskí vedci pracujú na lieku proti vtáčej chrípke či vynálezoch v oblasti elektrotechniky. (čtk)
Dvetisíc prípadov sa skončilo dohodou o vine a treste
BRATISLAVA - Slovenské súdy v minulom roku rozhodli o vine a treste bez pojednávania a dokazovania asi v 2000 prípadoch.
"Keď si uvedomíte, že tieto prípady nemuseli sudcovia pojednávať a predpokladám, že sú aj v súlade so zákonom, teda trest je primeraný, ale zohľadňujúci ochotu obvineného priznať sa..., tak je to ohromné číslo," povedal štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák.
Dohodu o vine a treste schvaľuje na verejnom zasadnutí súd bez pojednávania a dokazovania. Takto možno ukončiť ktorýkoľvek trestný prípad, ak sú na to splnené zákonné podmienky. Jednou z nich je priznanie páchateľa.
Prokurátor sa s obvineným dohodne na výške trestu, pričom ide o vzájomne výhodnú dohodu. Tento inštitút má ušetriť čas sudcov a zrýchliť súdne konanie. (sita)