
Večerné správy NTV v utorok moderoval Michail Osokin a k logu stanice bolo na obrazovke pripojené slovo „protest“. Za chrbtom moderátora sa, podobne ako pri nedávnom proteste Českej televízie, zhromaždili jeho kolegovia, aby upozornili na hrozivú situáciu. Štátny monopol Gazprom, ktorému súkromná televízia dlhuje značnú sumu, v utorok odvolal vedenie televízie. FOTO – REUTERS
Novinári jedinej ruskej nezávislej televízie NTV včera druhý deň pokračovali v proteste proti zásahu plynárenského podniku Gazprom, ktorý vyhodil ich šéfov. Gazprom, najväčší veriteľ zadlženej televízie a vlastník 46 percent akcií, pred časom prevzal ako garanciu splatenia dlhu väčšinu akcií. V utorok zvolal valné zhromaždenie a vymenoval nové vedenie.
Na miesto Vladimira Gusinského, vlastníka NTV, o ktorého vydaní do Ruska na základe medzinárodného zatykača rozhoduje španielsky súd , nastúpil šéf Gazprom-Media a bývalý člen vlády Aľfred Koch. Generálneho riaditeľa televízie, obľúbeného televízneho žurnalistu Jevgenija Kiseľova má nahradiť americký bankár ruského pôvodu Boris Jordan, známy z účasti na zmätočnej ruskej privatizácii v 90. rokoch.
Moskovský súd označil valné zhromaždenie za nezákonné, ale neskôr svoj verdikt zrušil.
Šéf liberálneho bloku Jabloko Grigorij Javlinskij komentoval Jordanovo vymenovanie ako „štátny prevrat za účasti zahraničného kapitálu“. Jabloko navrhlo, aby sa krízou v NTV zaoberal ruský parlament – bezúspešne.
Redaktori spia v štúdiách
Situácia v NTV napohľad pripomína štrajk zamestnancov Českej televízie, ktorých ruskí televízni kolegovia v januári hlasne podporovali. Redaktori spia v ostankinských štúdiách, televízia vysiela len správy a reklamy, pri vstupoch zo štúdia stojí za moderátorom zástup protestujúcich.
Žurnalisti tvrdia, že ide o zásah štátu prostredníctvom jeho firmy proti slobode prejavu. Gazprom oponuje, že ide o čisto finančnú záležitosť. „Putin vyhlásil vojnu NTV a teraz tvrdí, že s tým nemá nič spoločné,“ trpko konštatoval v rozhovore s novinármi odvolaný riaditeľ Kiseľov. „Televizáci“ majú byť prečo sklamaní – Putin ich prednedávnom osobne prijal a snažil sa ich presvedčiť, že nejde o mocenský zásah proti ich práci. Dnes čakajú personálne čistky.
Varovanie pre Teda Turnera?
Do boja o NTV navyše vstupuje tretia strana – Gusinskij podľa včerajších správ podpísal predbežnú dohodu o predaji väčšinového podielu v NTV s americkým mediálnym magnátom Tedom Turnerom, zakladateľom CNN. Podľa denníka The Washington Post sa dohodli na sume 225 miliónov dolárov. Gazprom a nepriamo i štát súhlasili s riešením zadlženosti televízie odpredajom väčšiny akcií zahraničnému vlastníkovi. O Turnerovi sa v Rusku hovorí už niekoľko mesiacov, on sám údajne získal akýsi súhlas a „politické záruky“ od samotného Putina. CNN informovala, že ešte tento týždeň sa Turner stretne so zástupcami Gazpromu. Podľa NTV však Gazprom dnes Turnerovi neodporúča kúpiť akcie NTV, lebo sú vraj už „prevedené na iné miesto“.
Moskva nie je Praha
Bankár Jordan podľa denníka Izvestija povedal, že ak mu neumožnia vstup do budovy, použije silu. Včera vošli do budovy traja policajti (televízni diváci môžu situáciu sledovať v priamom prenose), Kiseľova však požiadali len o pomoc pri uvoľnení priechodu, ktorý zatarasil dav zvedavcov. Jordan pre BBC uviedol, že chce zachovať nezávislosť televízie.
„Často dnes spomíname na české skúsenosti. Bol som v Prahe, keď ľudia vyšli do ulíc, vedenie premýšľalo a situácia sa normalizovala. Tu ľudia vyšli do ulíc, ale vedenie si to nevšimlo. Neviem, čo by sa malo stať, aby si vedenie všimlo, že ľud nesúhlasí,“ hovorí spravodajca NTV Konstantin Točilin.
Jeho kolega Nikolaj Baženov si dodáva potrebnú guráž: „Plazili sme sa pod guľkami a liezli levovi do papule, aby sme zabavili našich divákov. Máločo nás môže zastrašiť.“
(reuters, čtk, bbc, bj)