Ešte v tomto roku stihol nový časopis o umení na česko-slovenskom trhu vydať druhé číslo. Okrem diania v newyorských a londýnskych galériách mapuje Flash Art aj mladú generáciu umelcov z Francúzska. V inom texte si kurátor The Museum of Modern Art v New Yorku Klaus Biesenbach spomína na večeru so Susan Sontagovou a Marinou Abramovičovou, kde sa začala rozprava o rituálnej povahe spoločného jedla o rozdielnych aspektoch "výmeny medzi ľudským telom a vonkajšou hmotou, jednoducho povedané, do mňa a zo mňa". Odtiaľ je len krok k zamysleniu sa nad Poslednou večerou, ale tiež napríklad k videoinštalácii Pipiloti Ristovej.
Aj Flash Art bilancuje - kritici a galeristi pripravili Top 100 umelcov dneška. Globálny pohľad na svetovú výtvarnú scénu dopĺňa aj lokálny rebríček "Emerging Artists". Flash Art oslovil slovenských a českých kritikov, teoretikov, kurátorov a galeristov s otázkou, kto sú na našej scéne "Emerging artists"? "Finalistov" následne Flash Art odprezentoval.
Mezi námi skupinami II je cenný prehľad výtvarných skupín, ktoré pôsobia na území bývalého Česko-Slovenska. V cykle "kamarátskych rozhovorov" spovedá Erik Bindera Krištofa Kinteru. Slovensku patrí aj dvojstrana - portrét o galérii Bastart. (jak)
K&S 12/2006
Ing. Frederik Nemeth, *FAN studio, šéfredaktor Damas Gruska
Decembrové číslo revue Knihy a spoločnosť otvára vianočné premýšľanie biológa Ladislava Kováča, text Tomáša Mrvu o tom, kam vedie či viesť môže zásada nenásilia (Keď sa na zlo odpovedá dobrom) a veľký rozhovor s Evou a Jánom Sirackými o pomáhaní tým, ktorí nás potrebujú, ale aj o tých, čo im zmysel takéhoto počínania uniká, o živote, o smrti a hlavne o nás.
Nedávnej minulosti, tak ako ju zachytáva metóda oral history, sa venuje etnologička Monika Vrzgulová a historik Vladimír Segeš zasa píše o úplne inej metóde uchopenia dávnejšej minulosti (Dva nepodarky z opisovačskej dielne majstra fušera). Monogramista D. T. ( známy aj pod menom Dezider Tóth) sníva o Zlatom reze a literárna vedkyňa Ivana Taranenková vecne hodnotí nové české vydania diel Milana Kunderu (Návrat rodinného striebra). Spomedzi ostatných textov spomeňme tie venované ľudskej duši z pera Ivana Žuchu a Svetlany Žuchovej. V závere čísla Dana Kršáková recenzuje dve prozaické novinky (D. Dušek a R. Brenkus) a bodku za tretím ročníkom K&S dáva Elena Akácsová (Aj Pretty Woman mohla zájsť do poradne).
Obrazovú časť decembrového čísla K&S tvoria fotografie Lucie Domašskej a Fabia Luccu. (kul)