OTÁZKA: Mám 17 rokov a pripravujem sa na univerzitu. Uvažujem o portugalčine. Aký jazyk je teda podľa vás najvhodnejší, ak má človek uspieť vo svete biznisu? A aké študijné odbory majú najväčší potenciál?Markéta Straková, Tábor, Česká republika
ODPOVEĎ: Znalosť portugalčiny vám poskytne náskok na niekoľkých trhoch s dobrým potenciálom, akým je Brazília a niektoré rozvíjajúce sa africké štáty. No pre naše peniaze je práve čínština jazykom, ktorý sa treba naučiť. V priebehu vašej kariéry by sa Čína mohla stať druhou najväčšou ekonomikou sveta. Každý Európan, ktorý tam dokáže uzatvárať obchody s rýchlosťou a dôvernosťou, aké si vyžadujú plynulosť v jazyku, bude mať náskok v pretekoch.
Pokiaľ ide o štúdium odboru, naučte sa všetko, čo zvládnete o troch oblastiach: biotechnológii, informačnej technológii a nanotechnológii. V predvídateľnej budúcnosti budú terapie, stroje, zariadenia a ďalšie produkty a služby, ktoré tieto oblasti prinášajú na trh, revolucionizovať spoločnosť aj obchod.
Na záver dodávame: ak príde na to vybrať si vzdelávaciu oblasť a napokon aj kariéru, vôbec nič nepredstihne to, keď sa vydáte cestou, ktorá skutočne fascinuje vašu myseľ, zamestná vašu energiu a osloví vašu dušu.
Nech budete robiť čokoľvek, robte to so zápalom. Inak sa vám práca stane len púhou prácou..., a viete, aké je to bezútešné?
OTÁZKA: Som skutočne zmätená. Dnes som dostala ročné prémie a sú o 10 percent nižšie ako minulý rok. Zamestnali ma pred rokom ako sekretárku. No keďže som chodila do školy popri zamestnaní a neskôr som promovala v oblasti styku s verejnosťou, pred pol rokom ma povýšili do stáleho pomeru na oddelení komunikácií. Splnila som svoje stanovené ciele, dostala odporúčacie listiny a mám viac pracovných úloh ako predtým. Ale - menšie prémie! Čo mám robiť?
J. M., Johannesburg,
Juhoafrická republika
ODPOVEĎ: Váš list vynechal dve kritické informácie, potrebné na nájdenie zmyslu a logiky prémií: Ako sa darilo celej firme v tomto roku? A aké výkony podalo vaše oddelenie? Ak je odpoveď na niektorú z týchto otázok „horšie ako minulý rok“, dôvod svojho 10-percentného zníženia máte rovno pod nosom.
Ďalšiu možnosť by mohlo predstavovať byrokratické zbabranie zo strany niekoho iného. Váš starý šéf a váš nový šéf si možno nevymenili oznámenia o vašom plate alebo personálne oddelenie možno niečo zameškalo, keď ste menili miesto.
No existuje aj tretia možnosť - ktorú by ste si mali poriadne zvážiť, ak sa za posledný rok vašej firme a vášmu oddeleniu darilo dobre. Možno ste splnili svoje ciele, ale váš výkon je niečo relatívne. Môže byť - a zrejme aj je - merateľný v pomere k tomu, čo sa od vás očakáva, a tiež k výkonu ostatných členov tímu. Je možné, že ste robili dosť dobre na to, aby sa vám dostala pozitívna spätná väzba, ale nie zas tak dobre, ako ste dúfali, alebo nie tak dobre, ako pracovali mnohí z vašich spolupracovníkov.
Samozrejme, existuje len jeden spôsob ako zistiť, čo sa deje: úprimný rozhovor s vaším šéfom. Dohodnite si schôdzku a pokojne ho požiadajte, aby vám vysvetlil výšku vašich prémií. Hlavným cieľom tohto rozhovoru je niečo sa dozvedieť. Takže viac počúvajte, menej rozprávajte a rozhodne to urobte čím skôr. Nikdy nedovoľte, aby vo vás hlodal zmätok. Časom môže len prerásť v zlosť.
Dovoľte ešte jednu poslednú poznámku, a je to širšia poznámka pre každého, kto absolvoval vysokú školu počas práce vo firme. Podľa našej skúsenosti je pre vás oveľa lepšie, len čo sa zlepšíte vzdelávaním po večeroch alebo diaľkovým štúdiom, prejsť do inej organizácie.
Ľudia majú sklony mať čosi, čo my nazývame „zakorenenou povesťou“ vo svojej firme. A zdá sa, že ani diplom to nikdy nezmení, dokonca ani ak sa zlepší vaša práca. Ak chcete, aby sa vám vrátila investícia do vzdelania, vezmite svoj nový diplom inam, kde bude mať oveľa lepšie šance, kde vás postaví do takého dobrého svetla, ako ste mali v úmysle.
New York Times Syndicate začal koncom minulého roka týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov.
Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes.com.
Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli.