Počet nezamestnaných klesol v novembri pod magickú hranicu 4 milióny, čo je takisto nevídaný úkaz, veď ešte nedávno sa udržiaval nad depresívnou päťmiliónovou úrovňou. Keď ekonomika rastie a počet ľudí bez práce klesá, je jasné, že stúpajú aj príjmy do štátnej pokladnice. V novembri boli odvody do „erárnej kasy“ vyššie ako pred rokom o vyše 8 percent; dane z príjmov sa zvýšili o viac ako 5 percent.
Nachádza sa Nemecko znovu na ceste do hospodárskeho raja? Väčšina analytikov je pomerne optimistických aj do budúceho roku: zvýšili pôvodné prognózy o raste HDP a znížili predpovede o miere nezamestnanosti.
Obloha nad nemeckým hospodárstvom však nie je úplne bezoblačná. Veľká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov totiž zdvihne od 1. januára DPH o tri percentá, čo sa určite prejaví na budúcoročnej spotrebe. Vrásky na čele ekonomických odborníkov tvorí takisto neistota ohľadom vývoja ceny ropy na svetovom trhu, ako aj revalvácia eura oproti doláru. Aj zvýšenie odvodov do zdravotných poisťovní bude mať tlmivý dosah na hospodárstvo. Tak či onak, na budúci rok by nemecká ekonomika mala vzrásť o 1,5 až 2 percentá, čo nie až taká negatívna prognóza.
Najväčšiu starosť ohľadom vývoja na budúci rok pritom spôsobuje analytikom nasledujúca skutočnosť. Berlínska vláda vlastne tento rok priveľmi nezasahovala do chodu národného hospodárstva, a keď, tak vlastne len väčšinou zlepšovala ponukovú stránku ekonomiky. V roku 2007 sa však rozhodne o definitívnej podobe reformy zdravotného poistenia, ktorá sa medzičasom stala predmetom hospodársko-politického handrkovania so štátno-paternalistickými tendenciami. V neposlednom rade sa kresťanskí a sociálni demokrati musia dohodnúť na reforme zdanenia podnikov, pričom SPD je tŕňom v oku fakt, že firmy by mali platiť menej daní a občania budú stonať pod vyššími odvodmi.
Nemeckou tlačou sa v poslednom čase mihli úvahy, že aj na budúci rok by nebolo od veci, keby veľká koalícia pokračovala v nezasahovaní do chodu ekonomiky, lebo zdravotná a podniková reforma hrozia byť obrovskou konjunkturálnou brzdou. Je vždy lepšie, keď vláda nerobí nič, ako keď zhoršuje ekonomickú klímu zlými ekonomickými opatreniami.