Včera sa takzvaná Ľudová rada, čo je najvyšší zastupiteľský zbor ľudovej moci v krajine, dohodla na termíne nových prezidentských volieb. Nástupcu Turkmenbašiho by mali voliť 11. februára na budúci rok.
Rada, ktorá má 2500 členov, zároveň navrhla šiestich kandidátov, medzi nimi zastupujúceho prezidenta Gurbangulija Berdymuchamedova. Ten minulý týždeň vyhlásil, že prezidentské voľby sa uskutočnia na demokratickej báze, ktorú vybudoval Nijazov. Podľa analytikov to je znamenie, že sa nebudú konať na demokratickom princípe.
Uloženie pozostatkov dlhoročného diktátora ukončil v nedeľu pohreb, ktorý pripomínal časy veľkých štátnych smútočných aktov zo sovietskej éry.
Rakvu s prezidentovými pozostatkami prepravil do Kipčaku konvoj vojenských obrnených vozidiel. Nechýbal v ňom ani veľký čierny mercedes, na ktorom bol vystavený obrovský Nijazovov portrét. Trasu poslednej cesty zosnulého lemovali vyrovnané rady salutujúcich vojakov.
Rakvu zahalenú v turkménskej vlajke umiestnili vedľa Nijazovových rodičov a dvoch bratov. Nad rodinným mauzóleom potom preletelo šesť stíhačiek.
Hrobka sa nachádza v blízkosti jedného z megalomanských projektov zosnulého prezidenta - najväčšej mešity v Strednej Ázii. Na jej múry nechal Turkmenbaši vyryť okrem veršov z Koránu tiež svoje vlastné výroky.
Pohreb muža, ktorý absolutisticky vládol od roku 1985 a vybudoval si neochvejný kult osobnosti, ovplyvnil život v celej krajine. Smútočný ceremoniál naživo vysielala štátna televízia. Obchody boli zatvorené, predávať sa mohli len kvetiny.
Pred uložením pozostatkov sa konal približne trojhodinový rozlúčkový ceremoniál v prezidentskom paláci v Ašchabade. S prezidentom sa prišli rozlúčiť tisícové zástupy trúchliacich Turkménov.
Turkméni čakajúci na pohreb v meste Kipčuk. FOTO – REUTERS, ČTK/AP |