SKOPJE, SOLÚN, DEBAR – Medzinárodný mierový zbor, ktorý v roku 1999 vytvorilo sedem juhoeurópskych štátov, by mohol pomôcť pri ochrane macedónskych hraníc s Kosovom.
Ako informovala agentúra Reuters, Medzinárodný mierový zbor juhovýchodnej Európy (MPFSEE) čaká už iba na politické rozhodnutie. „Na južných hraniciach Kosova sme pripravení rozmiestniť svoje hliadky,“ povedal turecký generál Hulmi Akin Zorlu v telefonickom rozhovore z bulharského Plovdivu. Práve Akin Zorlu by sa mal stať veliteľom balkánskych mierových zborov.
MPFSEE v sile štyritisíc mužov založilo v roku 1999 Grécko, Turecko, Taliansko, Bulharsko, Albánsko, Rumunsko a Macedónsko. Bulharská tlačová agentúra BTA s odvolaním na premiéra Ivana Kostova informovala, že sedem štátov bude o rozmiestnení rokovať, no podľa neho je nevyhnutná podpora OSN.
Iniciátormi myšlienky nasadenia MPFSEE boli Bulharsko a Grécko. Armádni predstavitelia oboch štátov tvrdia, že sú pripravení. Grécky premiér Kostas Simitis a jeho bulharský kolega Ivan Kostov v utorok v severogréckom Solúne ponúkli začlenenie balkánskych mierových zborov do KFOR v Kosove, aby tak prispievali k ochrane severných hraníc Macedónska. „Nech už pôjde o akúkoľvek vojenskotechnickú pomoc, musíme sa držať rezolúcií OSN,“ zdôraznil Simitis.
Macedónske jednotky sú nedostatočne vytrénované a vybavené na ochranu hraníc. V súčasnosti hranice medzi Macedónskom a Kosovom kontrolujú mierové zbory KFOR. Aj tie však hovoria, že dôkladná kontrola hraníc je veľmi náročná.
Macedónska polícia je však presvedčená, že do Macedónska prenikajú ozbrojené skupiny i zo susedného Albánska, aby sa pokúsili získať macedónskych Albáncov a otvoriť novú frontovú líniu na západe krajiny po tom, ako macedónska armáda vyhnala macedónskych policajtov zo severného macedónskeho pohraničia. S odvolaním na bližšie nešpecifikované policajné zdroje o tom informuje agentúra AFP. „Početnú skupinu mužov so zbraňami a v uniformách“ údajne v pondelok zaznamenali v blízkosti mesta Debar na západe Macedónska, ktoré leží asi päť kilometrov od hraníc s Albánskom.
Podľa macedónskej polície majú ozbrojenci prenikajúci z Albánska na uniformách rovnaké výložky ako príslušníci macedónskoalbánskej Národnej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá sa v minulých týždňoch stretávala s macedónskymi ozbrojenými jednotkami pri meste Tetovo.
(reuters, čtk)