Macedónsko na križovatke – čo s albánskym problémom?

Macedónsko sa stalo jedinou republikou bývalej Juhoslávie, ktorá federáciu opustila bez jediného výstrelu. Počas uplynulého desaťročia dalo okolitému svetu príklad síce napätej, ale pretrvávajúcej tolerancie – na Balkáne ojedinelej. Niektorí experti ...

Macedónsko sa stalo jedinou republikou bývalej Juhoslávie, ktorá federáciu opustila bez jediného výstrelu. Počas uplynulého desaťročia dalo okolitému svetu príklad síce napätej, ale pretrvávajúcej tolerancie – na Balkáne ojedinelej. Niektorí experti na Balkán tvrdia, že išlo o toleranciu vynútenú situáciou v okolitých štátoch, predovšetkým v Srbsku.

Udalosti sa totiž zmenili po odchode Slobodana Miloševiča z funkcie juhoslovanského prezidenta. Podľa viacerých diplomatov i médií sa začali postupným a dobre organizovaným vpádom geríl kosovských Albáncov do severného Macedónska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V čase vrcholiacich bojov sa národná identita väčšiny – macedónskych Slovanov – opäť skĺbila, čo nadväzuje aj na predchádzajúce diplomatické konflikty Macedónska s okolitými štátmi. Grécky obštrukcionizmus pre spor o názov krajiny totožný s gréckou provinciou, bulharské územné požiadavky a závislosť Skopje od sankcionovaného Belehradu napokon spôsobili, že sa krajina dostala do vážnych ekonomických a politických problémov, na základe ktorých si možno vysvetliť autoritatívnu politiku vtedajšieho prezidenta Kira Gligorova. Tá sa logicky odrazila i v etnickom napätí v krajine. V druhej polovici 90. rokov vláda ponúkla albánskym politikom ministerské kreslá, ktoré ale pre politika v bývalej komunistickej krajine neboli nikdy atraktívne. Aj tam sa totiž privatizovalo, neraz obscénnejšie ako na Slovensku, no peniaze skončili väčšinou vo vreckách privatizátorov zo „slovanských“ strán.

SkryťVypnúť reklamu

V čase kosovskej krízy hrozil Skopje nový konflikt. Macedónsko bolo nútené prijať tisíce kosovských utečencov – Albáncov. A hoci utekajúcich Kosovčanov vítali prevažne macedónski Albánci, tamojšia ekonomika získala ešte pred skončením bombardovania kľúč k lukratívnemu obchodu s kosovským protektorátom, z ktorého profituje dodnes.

Práva albánskej menšiny neboli v Macedónsku nikdy porušované s takou istou intenzitou ako v Kosove. Prvé sťažnosti hovorcov albánskej komunity prišli krátko po schválení ústavy v roku 1992, ktorá Albáncom nedala nálepku štátotvorného národa. Ďalšie sa objavili v prvej polovici 90. rokov v Tetove počas diskusie o založení albánskej univerzity.

Neskôr prišli protesty proti názvom dedín a miest. Príkladom môže byť aj Macedóncami ostreľovaná a Albáncami obývaná dedina so slovanským názvom – Šipkovica, v ktorej slovanského Macedónca sotva niekto nájde. Ďalší hovorili o nedostatku Albáncov v štátnej správe, riadení armády a pri uskutočňovaní projektov o teritoriálnom usporiadaní krajiny, ktoré nikdy nerešpektovalo národnostné zloženie.

SkryťVypnúť reklamu

Udalosti posledných týždňov nemožno chápať mimo kontextu diania v celej oblasti. Rovnako je mylné hovoriť o etnickom napätí, importovanom výhradne z Kosova. Je však nepredstaviteľné, aby svet povolil pripojenie severného Macedónska ku Kosovu. V takom prípade by rovnako stratila zmysel rezolúcia 1244 Bezpečnostnej rady OSN o štatúte Kosova a juhovýchodná Európa by opäť skončila v plameňoch.

Nuž a iba minimálna časť Albáncov v Macedónsku si želá vytvorenie tzv. Veľkého Albánska. To je totiž z čisto ekonomických dôvodov pre macedónskych Albáncov jednoducho neprijateľné. Stačí si iba okom porovnať životnú úroveň medzi oboma krajinami. Albánci v Macedónsku dávajú prednosť autonómii a decentralizácii.

Urobili však chybu, keď začali svoje práva požadovať silou. Ešte viac sa totiž prehĺbila nedôvera zo strany Slovanov. Riešenie môže ponúknuť citlivé a Západom riadené politické rokovanie. Jeho prerušenie môže spôsobiť návrat do ozbrojeného konfliktu a opak prosperitu, ktorá by z Macedónska urobila príklad pre celý postkomunistický Balkán.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ TOMAGA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu