BRATISLAVA – V súťaži o priazeň sponzorov vyhrala za minulý rok Strana občianskeho porozumenia, keď dostala do daru 16 miliónov korún. Druhé miesto obsadila SDKÚ s deviatimi miliónmi. Tieto údaje politické strany uviedli vo svojich finančných správach za uplynulý rok.
Mená svojich mecenášov však uviesť nechcú. Mnohí sponzori totiž venovali politickým stranám peniaze v domnení, že verejnosť sa o ich dare nedozvie. Podľa tvrdení niektorých poslancov z opozície sa napríklad firmy, ktoré obdarovali opozičné strany, môžu obávať daňovej kontroly. Problémy by mohli nastať aj v prípade, keby sa sponzorské firmy uchádzali o štátne zákazky. Ponúknutie daru môže byť totiž náznakom na poskytnutie nejakej výhody v budúcnosti, a preto by azda malo byť aj vecou politických strán, od koho dar prijmú.
Od budúceho roka podľa zákona už strany nesmú prijímať anonymné dary a budú ich musieť zverejňovať.
Podľa našich zistení napríklad Ficov Smer získal dar zo zahraničia od istej maďarskej firmy. Dar nebol vyšší ako stotisíc korún.
Opozičné HZDS síce uviedlo výšku svojich darov, k výročnej správe však nepriložilo zoznam darcov.
Azda najzaujímavejšia je situácia v SOP. Ide o stranu, ktorá sa preferenciami pohybuje pod prahom zvoliteľnosti do parlamentu, darcovia jej však veria. Veľkú väčšinu darov z celkovej sumy 16 miliónov venovali SOP fyzické osoby. Výška darov sa pohybuje od 20-tisíc do 600-tisíc korún. Neraz podľa našich informácií SOP obdarovali aj celé rodiny. Jedna SOP spolu venovala až 600-tisíc. Podľa jedného zo znalcov sa zdá, že viaceré dary boli rozpísané v rovnakej sume na viacero osôb. Väčšina darcov je z východu republiky.
IGOR STUPŇANTematicky príbuzné články
Politické strany sa boja, že prídu o sponzorov
SDĽ kraľuje vo výške vyberania členského
Čo hovorí zákon o nových pravidlách financovania politických strán
Ako je to v Čechách
Drgonec: Nemám dôvod obdarúvať strany, berú mi dosť na daniach