ú premiéru mal na septembrovom festivale v Toronte a tento týždeň sa začal premietať v Indii.
Príbeh znie typicky bollywoodsky – mierne prehnane. Dvaja indickí novinári prídu do Kábulu, aby spravili rozhovor s nejakým talibanským vojakom, prívržencom bin Ládina. Najmú si afganského šoféra, aby ich po krajine sprevádzal a zároveň robil tlmočníka. Po ceste narazia na americkú fotoreportérku a komplikácie prídu, keď ich unesie zúfalý pakistanský utečenec a núti ich, aby ho v bezpečí priviezli na hranice. Najprv sa neznášajú, potom dosiahnu zmier.
Stretnutie niekoľkých národností nie je náhodné. Bollywoodske filmy chcú mať v sebe humanistický odkaz, akokoľvek utopisticky a romanticky by mal vyzerať. Upútavku môžete vidieť na stránke torontského festivalu. Z nej to síce nevyplýva, ale tento film má na rozdiel od bollywoodskeho mainstreamu len hodinu a pol a nie sú v ňom žiadne tance ani pesničky.
Režisér Kabir Khan vraj pri práci využil svoje zážitky, v Kábule bol niekoľkokrát ako dokumentarista. Agentúra Reuters píše, že kritiky sa v posudzovaní jeho pokusu o realizmus rozchádzajú. Bollywoodsky kritik Taran Adarsh hovorí, že Kabul Expres je vydareným trilerom, ktorý sa nebojí hovoriť o ťažkých témach. V Hindustan Times zas napísali, že v príbehu je politický chaos a Taliban sentimentálne ospravedlňovaný.
V Afganistane by film mali vidieť tiež. Bollywoodske filmy Taliban zakazoval, hoci ich Afganci milujú. Nové vedenie prezidenta Karzaia je liberálnejšie, samo dokonca poskytlo štábu ochranu. Pred neprajníkmi filmu i nadšeným davom.
Autor: kk