Novým šéfredaktorom spravodajstva by sa mal stať zahraničný spravodajca Slovenského rozhlasu JÁN ŠMIHULA. S televíznou prácou skúsenosť nemá, celý svoj profesionálny život (od roku 1982) pracoval v rozhlase. Vystriedal viacero zahraničných postov v Moskve, Bonne a Berlíne, dnes je zahraničným spravodajcom z Prahy. Za Jaroslava Rezníka bol ako šéfredaktor prvého okruhu SRo aj členom vedenia. V zväzkoch ŠtB figuruje ako dôverník s krycím menom Šport.
Kto a kedy vám dal ponuku?
"Pán generálny riaditeľ ma oslovil. Zrejme pozná moju prácu z Prahy. Zrejme ho ovplyvnilo aj to, že som bol šéfredaktorom v rozhlase."
Čo chcete v spravodajstve STV zmeniť?
"Závažné ortiele sa teraz vysloviť nedajú. Pochopiteľne si musím najprv dôkladne zmapovať situáciu, aká je v spravodajstve. No z toho, čo mám odpozorované, viem, že treba vrátiť spravodajstvu to, čo si STV a jej diváci zaslúžia, a čo sa jej upieralo, a to vyvážené a objektívne spravodajstvo."
Môžete byť konkrétny, čo sa vám na doterajšom spravodajstve nepáčilo?
"Konkrétne by som nehodnotil. Podľa mňa najväčšou chybou bolo, že spravodajstvo STV sa pustilo do súperenia so súkromnými televíziami a pritom používalo ich metódy. To si myslím, že nie je správna cesta."
Problémom spravodajstva je klesajúca sledovanosť, ako ju chcete zvýšiť?
"Jednoducho tak, že ponúknem divákom objektívne a vyvážené spravodajstvo."
Viete už, koho by ste si do spravodajstva priviedli?
"Je to také čerstvé, že som zatiaľ o tom neuvažoval."
Nemáte žiadne skúsenosti s televíziou, nemáte obavu?
"Nemám obavy, považujem to skôr za výzvu."
Premiér Fico a jeho hovorkyňa telefonovali šéfredaktorovi, ako si predstavujú informovanie o premiérovi. Ako hodnotíte tento telefonát?
"Myslím si, že nie je správne, keď politici zasahujú do spravodajstva, tobôž, aby ovplyvňovali jeho skladbu."
Keď sa bude niekto snažiť vás politicky ovplyvniť, zverejníte to?
"Či to zverejním, to je otázne. Budem sa snažiť, aby som im nedával zámienky, aby telefonovali do spravodajstva."
Ste evidovaný ako dôverník ŠtB. Boli ste jej dôverníkom?
"Nikdy v živote som s tým nič nemal a je mi absolútnou záhadou, ako som sa tam dostal."
Nechcete si spis o sebe vyžiadať a potom ho zverejniť?
"Áno, môžem si ho vyžiadať."
Je to váš verejný prísľub, že ho potom zverejníte?
"Áno, vyžiadam si to. Zaujíma ma, ako som sa tam dostal, kto ma tam dostal a čo som mal údajne robiť. Ešte raz zdôrazňujem, aj na svoju rodinu, že nikdy som s ŠtB nespolupracoval, ani na nikoho nedonášal. Lebo tieto metódy sa priečia mojej povahe a môjmu charakteru."
Predsa len, robili ste v spravodajstve v osemdesiatych rokoch. Nesúviselo to nejako s vašou prácou, nekontaktoval vás niekto?
"Predpokladám, že keď som nastúpil do rozhlasu, boli tam všelijakí ľudia. Predpokladám, že to mohol byť niekto z nich."
Boli ste členom komunistickej strany?
"Len kandidát."
Kto sú noví ľudia vo vedení STV
Nový šéfredaktor spravodajstva Ján Šmihula (na snímke) pôsobil dlhé roky v Slovenskom rozhlase - aj pred novembrom 1989. Za bývalého riaditeľa Jaroslava Rezníka bol šéfredaktorom prvého okruhu SRo. Dnes je spravodajcom SRo z Prahy, jeho miesto však rušia. Je evidovaný ako dôverník ŠtB, čo bol typ spolupráce, o ktorom dotyčný nemusel vedieť.
Nikolaj Savický bol riaditeľom pre strategický rozvoj ČT, jeho príchod do STV ohlásil Hreha už počas výberového konania. Savický mu radil, keď písal projekt digitálneho vysielania. Akú pozíciu bude mať, zatiaľ Hreha neupresnil.
Český novinár a šéfredaktor Digizone Jan Potůček hovorí, že Savický je vnímaný skôr ako vizionár a analytik, spolupodieľal sa na projektoch viacerých generálnych riaditeľov ČT. "Prakticky ho v ČT však nemajú príliš v láske, aspoň nie je v spravodajstve. Myslím, že sa cíti byť nedocenený."
Roman Lipták bol dlhé roky vo vedení televízie Markíza, posledný rok bol výkonným riaditeľom produkčného domu Forza, ktorý je blízky mediálnej skupine okolo Jána Kováčika. Kandidoval za riaditeľa STV. (hr)