Dvadsaťdvaročnej športovej strelkyni ZUZANE ŠTEFEČEKOVEJ (na snímke JÁNA SÚKUPA) toho vyšlo tento rok požehnane. S predstihom si vystrieľala miestenku na pekinskú olympiád a navyše ako jediná aktívna športovkyňa zo Slovenska drží svetový rekord v olympijskej disciplíne. Dokonca hneď dva: v základnej časti trapu (74 zo 75 možných) spolu s ďalšími dvoma strelkyňami a vo finálovom súhrne (96 zo 100) úplne sama.
Ešte si zavše spomeniete na skrivodlivosť, že vám, už v tom čase medailistke svetového šampionátu, medzinárodná federácia odmietla udeliť voľnú kartu na aténsku olympiádu 2004?
„Ani nie. Myslím si, že som si ju zaslúžila, ale voľná karta, to je vždy také dotláčanie. Keď to nemalo byť športovou cestou...“
Vďaka čomu sa vám podarilo plynulo prejsť zo svetovej juniorskej špičky do svetovej seniorskej?
„Ja som prechod ani nezaregistrovala. So ženami som začala súťažiť už v sedemnástich. Ak som v medziobdobí z čohosi mávala stres, tak naopak z juniorských súťaží, lebo v nich odo mňa všetci automaticky čakali medaily.“
To nemáte rada?
„Som najradšej, keď sa odo mňa nič nečaká. Čím ďalej od Slovenska sú preteky, tým sa mi lepšie strieľa. Je to však šport. Keď vám to má vyjsť, vyjde vám to.“
Kedy a kde ste mali pocit, že vám to nemôže nevyjsť? Pred rekordnými pretekmi Svetového pohára v čínskom Qing-juane?
„Tam som mala iné starosti. Až o polnoci pred pretekmi nám dorazila zatúlaná batožina. Aký deň nastal, zistíte až ráno alebo na strelnici. Sú dni, keď zabijete každým výstrelom. Ani nechápete ako. Ako keby to bolo mimo človeka.“
Prečo hovoríte „zabiť“?
„Je to slangový výraz, ktorý používame v debate s trénerom Branislavom Slamkom. Terč je asfalt, nie je to niečo živé.“
Zažili ste už aj obdobie, keď nie a nie „zabiť“?
„Vlani okolo majstrovstiev sveta som mala takmer mesačnú krízu. Terče nepadali, oko bolo inde ako muška... Mala som sto chutí so streľbou skončiť. Napokon sa zistili technické problémy so zbraňou.“
Čo je rozhodujúce preto, aby bola strelkyňa psychicky dobre pripravená?
„Základom je pohoda. Doma, v škole. Túto sezónu mi ju dvíhal aj biely teriér Alex, ktorého som dostala. Občas chodil so mnou aj na súťaže. Pohľad do psích očí medzi položkami počas dlhých pretekov dá človeku zabudnúť na to, čo bolo, aj na to, čo ho ešte čaká.“
Aký odbor študujete?
„Sociálnu prácu a misijnú charitu. Mohla som študovať aj telesnú výchovu, ale povedala som si, že nemusím ostať nadosmrti v športe.“
Kedysi ste sa rozhodovali aj medzi dvoma streleckými disciplínami. Prečo ste uprednostnili trap?
„Začínala som so skeetom, ale viac ma chytil trap. Aspoň nie sú v rodine problémy. Každý má svoje. Otec jednu, ja druhú disciplínu. Technicky aj psychicky sú rovnako náročné.“
Rok vám vyšiel skvele, ale nie všetky preteky - ktoré vás mrzia?
„Mrzí ma štvrté miesto na Svetovom pohári v Suhle. Po prvé preto, že som do finále postupovala z prvého miesta a po druhé preto, že do Nemecka prišla aj moja mamina, ktorej som chcela zakývať zo stupňa víťazov. Nepodarilo sa to, pokazila som finále.“
Myslel som, že spomeniete desiate miesto na MS.
„Počas nich som cítila hrozný tlak, zvlášť novinárov, ktorých sa tam nahrnulo, a vypytovali sa úplne na všetko. Chvíľami som si pripadala ako zvieratko. Ešte donedávna by bolo desiate miesto úspechom, teraz bolo sklamaním.“
Ako ste strávili európsky šampionát v Maribore? Získali ste bronz, no odborníci tvrdia, že vám patrilo striebro.
„Môj tréner ma dodnes pokladá za striebornú medailistku. Medailu však mám len bronzovú. Okrem nej už len dobrý pocit, že mi všetci dali za pravdu.“
Aký cieľ si kladiete v predolympijskom roku 2007?
„Udržať tohtoročnú stabilitu výkonov a vnútornú pohodu.“
Vizitka – Zuzana Štefečeková
Narodená: 15. januára 1984 v Nitre
Klub: Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR
Tréner: Branislav Slamka
Najväčšie úspechy: 2003 - MS bronz, ME 9. miesto, 2004 - ME 18. miesto, víťazstvo vo finále Svetového pohára, 2005 - ME 5. miesto, finále Svetového pohára 6. miesto, 2006 - MS 10. miesto, ME bronz, Svetový pohár 2. miesto vo finále plus víťazstvá vo dvoch pretekoch
Svetové rekordy: základná časť 74 (vyrovnaný), aj s finále 96.
Osobné rekordy: základná časť 74, aj s finále 97 - tento tohtoročný výkon z Trnavy je kvalitnejší ako svetový rekord, ale platí len ako slovenský, lebo za svetové sa uznávajú iba výkony z OH, MS, ME alebo pretekov Svetového pohára.