Kaník: Premiér nerozumie reforme

BRATISLAVA - Víkendové výroky premiéra Fica komentovala Asociácia dôchodkových správcovských spoločností tak, že nerozumie problematike dôchodkového sporenia.

Podľa Asociácie DSS si premiér zrejme nesprávne vyložil spôsob, akým funguje druhý pilier, v ktorom si dnes na svoj dôchodok sporí viac než 1,5 milióna ľudí.Podľa Asociácie DSS si premiér zrejme nesprávne vyložil spôsob, akým funguje druhý pilier, v ktorom si dnes na svoj dôchodok sporí viac než 1,5 milióna ľudí. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

Premiér v sobotu v Slovenskom rozhlase povedal, že príčinou deficitu Sociálnej poisťovne sú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). „Pravdepodobne si ani nevieme uvedomiť, koľko peňazí musíme dávať z peňazí daňových poplatníkov, aby sme zaplátali diery, ktoré navytvárali súkromné dôchodkové správcovské spoločnosti tým, že odoberajú peniaze zo Sociálnej poisťovne,“ povedal Fico. Podľa neho ide o 20 miliárd, ktoré sa mohli použiť napríklad na vzdelanie alebo kultúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pán premiér si pravdepodobne nesprávne vyložil spôsob, akým funguje druhý pilier starobného dôchodkového sporenia. Peniaze, ktoré prichádzajú na súkromné dôchodkové účty účastníkov druhého piliera, nie sú peniazmi DSS, ale peniazmi sporiteľov,“ povedal Viktor Kouřil z Asociácie DSS. Pripomenul, že peniaze nie sú ani umiestnené na účtoch DSS, ale na účtoch jednotlivých fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétna DSS ich iba spravuje a zhodnocuje podľa prísne regulovaných pravidiel. „Tieto peniaze sa ukladajú na účty sporiteľov, ale v budúcnosti budú použité na vyplácanie dôchodkov. Zostávajú teda v systéme dôchodkov, ale na inom mieste, konkrétne na súkromných účtoch sporiteľov,“ vysvetlil Kouřil.

So schodkom sa rátalo

Premiérovi Ficovi protirečí aj ministerstvo práce. Dôchodkové správcovské spoločnosti nepovažuje za príčinu deficitu Sociálnej poisťovne. „Je potrebné si uvedomiť, že priebežný dôchodkový systém začal vykazovať deficity už koncom 90. rokov,“ povedala hovorkyňa rezortu Oľga Škorecová. Podľa dnešných pravidiel platia sporitelia 9 percent do Sociálnej poisťovne a 9 percent sa odvádza na účty v dôchodkových spoločnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe tohto rozdelenia chýbajú peniaze v Sociálnej poisťovni, ktoré musí dopĺňať vláda. Vzniknutá strata zvyšuje celkový deficit verejných financií. Bývalá vláda na vykrývanie výpadku zdrojov v Sociálnej poisťovni vyčlenila 70 miliárd z privatizácie SPP. Podľa odhadov by tieto peniaze mali postačiť do roku 2009. Preto je podľa asociácie schodok Sociálnej poisťovne plánovaný a „nikto nikdy netvrdil, že nevznikne“.

Ministerstvo financií za éry Ivana Mikloša rátalo s tým, že po roku 2009 by sa finančné zdroje získali zvýšením verejného dlhu, prípadne vytvorením prebytkového štátneho rozpočtu. „Pozitívny vplyv druhého piliera sa prejaví až v období, keď dôjde k postupnému priznávaniu dôchodkov pre občanov, ktorí si zvolili tento druh dôchodkového zabezpečenia,“ uviedol rezort. Prvé dôchodkové dávky pre občanov sa začnú priznávať po roku 2014, náklady spojené so zavedením druhého piliera sa budú postupne znižovať o úspory na strane výdavkov Sociálnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

Reforma žiadny deficit nevytvorila

„Fico preukázal, že absolútne nerozumie dôchodkovému systému,“ povedal exminister práce Ľudovít Kaník. Ak by nebol druhý pilier, deficit priebežného systému by sa zvyšoval, až by sa zrútil a dôchodky by sa nemali z čoho vyplácať, tvrdí Kaník.

„Dôchodková reforma žiadny deficit nevytvorila, len zviditeľnila dlh, ktorý vytvoril štátny priebežný systém v minulosti,“ povedal Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.

Podľa Kaníka sa však peniaze, ktoré idú do druhého piliera, môžu použiť aj na realizáciu Ficových zámerov.

„Napríklad na výstavbu diaľnic. Národná diaľničná spoločnosť by mohla vydať dlhopisy a umiestniť ich na kapitálovom trhu. Dôchodkové spoločnosti by mohli do nich investovať,“ povedal Kaník.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 717
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 469
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 913
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 692
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 546
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 234
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 139
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 072
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu