rojhodinového predstavenia.
Berlínska opera po týždňoch váhania predsa len uviedla Mozartovu operu Idomeneo. Dielo má 225 rokov, o provokatívny záver ho však až v 21. storočí okorenil režisér Hans Neuefels. Pridal drastické scény, v ktorých krétsky kráľ kladie na stoličku zoťaté hlavy vodcov štyroch náboženstiev - Poseidona, Ježiša, Budhu a Mohameda.
Autor tým chcel vyjadriť osobný protest proti organizovanému náboženstvu. Predstavenie malo premiéru v roku 2003, vtedy však nevyvolalo veľký záujem. Opera sa rozhodla, že na jeseň predstavenie uvedie znovu. Časy sa však zmenili. Vedenie operu stiahlo, pretože dostalo od polície varovanie pred možnými útokmi radikálov. Krátko predtým pápež Benedikt XVI. nahneval moslimov citovaním stredovekého textu o násilnom šírení islamu a len málo času prešlo od násilných protestov po zverejnení dánskych karikatúr Mohameda. Stiahnutie opery kritizovalo množstvo politikov na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou. Tvrdili, že Nemecko nemôže ustupovať obavám z terorizmu.
Opera rozhodnutie zmenila po tom, čo dostala bezpečnostné záruky od polície. Všetci návštevníci prejdú cez detektor kovov a poučia ich, ako utiecť pri bombovom poplachu.
Na obnovenú premiéru pozval minister vnútra Wolfgang Schäuble aj nemeckých moslimov. Deväť z pätnástich členov islamskej rady ohlásilo, že prídu. Generálny tajomník centrálnej rady Aiman Mazyek však zostal doma. „Chodím do opery relaxovať a nie, aby som miešal náboženstvo, umenie a politiku,“ povedal pre Tagespiegel.
Deutsche Oper má vyše 1800 miest a len málokedy má vypredané. V Berlíne sú až tri opery, čo je dedičstvo rozdeleného mesta. Magistrát stoja príliš veľa a podľa ekonomických prepočtov i návštevnosti by stačili dve. Umelci dúfajú, že Deutsche Oper zachráni Idomeneo. Bude ťažké zobrať peniaze inštitúcii, ktorá odvážne bojuje proti intolerancii a presadzuje slobodu umenia.