Kapitalizmus odhaľuje slabé miesta Číny

PEKING - Keď Čína za posledných tridsať rokov prijala trhové sily, pretvorilo to doslova každý aspekt života jej obyvateľov. Väčšinou bol tento vplyv pozitívny. Stovky miliónov ľudí unikli chudobe typu „dolár na deň“. Priemerný čínsky občan je bohatší a m

Veľa ľudí v socialistickej Číne stratilo sociálne istoty – penziu a prístup k zdravotnej starostlivosti.Veľa ľudí v socialistickej Číne stratilo sociálne istoty – penziu a prístup k zdravotnej starostlivosti. (Zdroj: REUTERS)

á oveľa väčšiu ekonomickú a politickú slobodu oproti roku 1978, keď sa začala „generálna oprava“.

No transformácia tiež zničila väčšinu záchrannej siete, tiahnucej sa od kolísky až po hrob: zdravotnú starostlivosť, školstvo, penziu, ktorá zaisťovala naplnenie základných potrieb pre väčšinu obyvateľstva. Výrazne poškodila veľké časti životného prostredia krajiny a spustila prehlbujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobou.

Zatiaľ čo čínska vláda stále nazýva svoj systém socialistickým a stále hrá veľkú rolu v ekonomike, to, čo sa tam rozvinulo, občas pripomína akýsi nahý kapitalizmus, kde nespútaná honba za ziskom vládne takmer všetkým stránkam života a čoraz väčšia časť obyvateľstva ostáva nechránená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vodcovia čínskej komunistickej strany, vedomí si toho, že sociálne napätie vyplývajúce z týchto trendov by mohlo podkopať ich moc, dali boj so sociálnou nerovnosťou na vrchol svojej agendy. Administratíva prezidenta Chu Ťin-tchaa sľúbila celú škálu iniciatív s cieľom vytvoriť „harmonickú spoločnosť“. Prísľuby obsahujú zníženie daní pre roľníkov, zvýšenie minimálnej mzdy, obmedzenie korupcie a posilnenie environmentálnych záruk.

Korupcia je rozšírená

Na druhej strane rozšírená oficiálna korupcia pretrváva napriek mnohoročným tvrdým zákrokom. Na vidieku sa miestni úradníci často spriahnu s vývojovými projektantmi, aby skupovali zem od roľníkov-samozásobiteľov za znížené ceny. Niektoré oficiálne štátne školy vyrubujú nedosiahnuteľne vysoké školné. Spoločnosti v štátnom vlastníctve patria k najväčším znečisťovateľom. Dokonca aj čestní miestni úradníci, vedomí si toho, že povýšenie závisí od ich úspechu pri povzbudzovaní miestnej ekonomiky, často porušujú smernice, ktoré sú v rozpore s cieľom ekonomického rastu za každú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom je, že strana, ktorá vykresľuje obraz monolitnej jednoty, zisťuje, že jedna z jej najväčších úloh spočíva v tom, aby bola v pätách tým úradníkom, na ktorých sa spolieha, že budú uplatňovať jej vlastné príkazy.

Od Šenženu na juhu až po Peking na severe - a často napriek príkazom strany - vývojoví projektanti a plánovači s tesnými kontaktmi na miestne vlády zahŕňajú mestá luxusnými realitnými výstavbami, hoci ceny bývania prudko stúpajú na úroveň, akú si mnohí mestskí Číňania nemôžu dovoliť. Nedofinancované vládne nemocnice zatiaľ odmietajú pacientov, ktorí nemajú dostatok hotovosti pred liečbou. Vládou podporované automobilky chrlia autá, ktoré čoraz viac halia mestskú oblohu v Číne smogom. A štátne tabakové spoločnosti, dychtiace po zisku, ponúkajú trilióny cigariet ročne, hoci choroby súvisiace s fajčením a náklady na zdravotnú starostlivosť naďalej závratne stúpajú.

SkryťVypnúť reklamu

Škody na životnom prostredí sú obrovské

Nikde nečakajú na čínsku vládu väčšie výzvy ako v oblasti jej zhoršujúceho sa životného prostredia. Problém je celočínsky. Továreň na chloritan draselný v dedine Xiping v juhovýchodnej provincii Fu-ťian celé roky vylieva chemikálie do neďalekej rieky napriek súdnym príkazom, čím ničí miestnu úrodu. Továreň, ktorá vyrába olovený ingot v Gansu na západe, vypľúva odpad, ktorý spôsobuje u asi 250 detí otravu olovom. Štátna petrochemická továreň na severovýchode chrlí benzén, vďaka čomu je okolitá voda nepitná.

Čína je nebezpečne blízko bodu krízy svojím životným prostredím, píše Pan Yue, úprimný štátny tajomník čínskej Štátnej správy ochrany životného prostredia (ŠSOŽP). Tretina obyvateľov Číny podľa neho pije nevyhovujúcu vodu a tretina dýcha silne znečistený vzduch. „Vskutku, Číne sa podaril za tri desaťročia ekonomický pokrok, aký si v západných krajinách vyžaduje 100 rokov. No Čína tiež utrpela storočné environmentálne škody za týchto 30 rokov,“ dodáva Pan.

SkryťVypnúť reklamu

No keď ŠSOŽP chce zatvoriť továrne chrliace odpad, pravidelne jej to zmaria miestni úradníci odhodlaní udržať tamojšie továrne v chode a neraz si pritom napchať aj vlastné vrecká.

V mnohých rozvinutých ekonomikách sa sociálne napätie trochu uvoľňuje v demokratických voľbách, ktoré umožňujú deprimovaným obyvateľom vyhnať neobľúbených alebo skorumpo­vaných vodcov. Čína sa dosiaľ neochvejne vyhýbala tomuto prístupu. Namiesto toho sa úporne snaží nájsť iné východisko, ako si udržať rozsiahlu byrokraciu a čoraz neposlušnejšie firmy v područí.

Národ, ktorý sa pustil cestou proti kapitalizmu, teraz stelesňuje mnohé z jeho najextrémnejších prvkov.

Autor: JASON DEAN Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu