Bývalá vláda utajila, čo sľúbila Enelu

BRATISLAVA - V kópii privatizačnej zmluvy Slovenských elektrární, ktorú má denník SME k dispozícii, sú začiernené viaceré jej časti vrátane tých, ktoré sa týkajú záväzkov štátu voči spoločnosti Enel.

Utajená je aj časť ustanovenia o dividendovej politike a rozdelení zisku spoločnosti.

Privatizačnú zmluvu s talianskym investorom uzatvorila ešte predchádzajúca vláda. Zároveň rozhodla o tom, ktoré časti zmlúv nebudú sprístupnené verejnosti. Súčasťou oboch zmlúv sú totiž aj ustanovenia o mlčanlivosti vymedzujúce informácie a údaje, ktoré sú označené za predmet obchodného tajomstva.

Enel vraj nemá žiadne záväzky

Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka sú privatizačné zmluvy nevyvážené v neprospech štátu. „Zmluvy nám ukladajú prísne regresy a sankcie, no neuvažujú so žiadnymi sankciami privatizéra. Enel nemá žiadny záväzok voči slovenskej strane,“ povedal včera denníku SME Jahnátek. Potvrdil, že v zmluvách nie je ani záväzok Enelu, aby preinvestoval 72 miliárd korún. Minister uviedol, že v rozhovore so zástupcami talianskeho investora už otvoril otázku, aby sa zmluvy sprístupnili v celom rozsahu. „Enel to však odmietol.“ Podľa Jahnátka môže o odkrytí zmlúv rozhodnúť iba súd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vraj sa to netýka verejných zdrojov

Kópiu akcionárskej zmluvy a zmluvy o kúpe akcií týkajúcu sa predaja a kúpy 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach si denník SME vyžiadal od ministerstva hospodárstva v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám.

Spolu so zmluvami ministerstvo vydalo aj rozhodnutie, prečo odmietlo poskytnúť úplnú informáciu. Podľa rezortu sú zo zmlúv odstránené údaje a informácie, ktoré predstavujú obchodné tajomstvo v zmysle Obchodného zákonníka.

„Kupujúci nedal súhlas so zverejnením obchodného tajomstva akejkoľvek tretej osobe, keďže obchodné tajomstvo by mohlo byť cenné pre jeho konkurenciu a keďže sa takéto informácie týkajú jeho investičnej stratégie a podmienok, ktoré sú preňho prijateľné v medzinárodných transak­ciách,“ uvádza sa v rozhodnutí ministerstva. Rezort zároveň uviedol, že časti, ktoré nie sú prístupné, sa netýkajú použitia verejných zdrojov ani poskytnutia štátnej pomoci, preto nevzniká povinnosť ich zverejnenia podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám sa za porušenie obchodného tajomstva nepovažuje sprístupnenie informácie, ktorá sa týka používania verejných financií alebo nakladania s majetkom štátu alebo informácie o štátnej pomoci. „Neviem si predstaviť, že by sa časť zmluvy nazvaná „Záväzky predávajúceho“ netýkala použitia verejných financií, resp. nakladania s majetkom štátu,“ povedal advokát Vladimír Pirošík.

O zmluvách môže rozhodnúť len súd

Podľa Zuzany Wienk z Aliancie fair-play si len ťažko predstaviť, akým obchodným tajomstvom by mohol byť viazaný samotný štát práve v časti opisujúcej jeho záväzky voči Enelu. „Je dôležité, aby verejnosť poznala, k čomu sa v jej mene štát zaviazal. Myslím, že takéto rozhodnutie ministerstva je horúcim kandidátom na to, aby ho preskúmal súd a určil, či štát mal naozaj zákonné právo informácie tajiť,“ povedala Wienk.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosti nie je sprístupnená ani časť akcionárskej zmluvy, ktorá sa týka dividendovej politiky. Práve dividendy sú však obľúbenou témou premiéra Roberta Fica.

„Slovensko príde vďaka zle urobenej privatizácii Sloven­ských elektrární v rokoch 2006 až 2010 o dividendy približne v sume 7 miliárd korún,“ povedal Fico začiatkom novembra. Najnovšie kabinet už podľa neho nebude žiadať dividendy z hospodárenia elektrární do roku 2010 v objeme asi 20 miliárd korún. Hovorkyňa premiéra Roberta Fica sa k otázke privatizačnej zmluvy odmietla vyjadriť.

Podľa ministra hospodárstva Jahnátka však premiér neporušuje obchodné tajomstvo. „To sú všeobecne známe informácie. Premiér len zopakoval, čo sa publikovalo v médiách.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu