stredie práce, sociálnych vecí a rodiny sleduje.
Analytici sa zhodujú, že tvorbe nových pracovných miest pomohol rast slovenskej ekonomiky. Ekonomika vzrástla v treťom štvrťroku o 9,8 percenta, v prvých troch mesiacoch budúceho roka by mal rast podľa prognóz Tatra banky dosiahnuť rekordných 11,9 percenta.
„Trend poklesu nezamestnanosti bude pokračovať aj v budúcom roku, keďže sa očakáva aj ďalší rast HDP,“ povedal ekonóm SAV Pavol Kárász.
„Čísla potvrdili pozitívny vývoj ekonomiky, ktorý sa premietol do zamestnanosti. Myslím, že nezamestnanosť ešte klesne aj z dôvodu rozbiehania výroby automobiliek,“ povedal tajomník republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Ján Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska si myslí, že výroba automobiliek je už rozbehnutá a k ďalšiemu poklesu nezamestnanosti neprispeje.
Zníženie počtu nezamestnaných podporil podľa ústredia práce aj nábor ľudí pre britské firmy v Košiciach. Riaditeľ ústredia Ján Sihelský však pre agentúru SITA povedal, že sa situácia znovu zhorší. Úrady práce podľa neho očakávajú prepúšťanie zamestnancov vo viacerých slovenských regiónoch a počas zimy v predchádzajúcich desiatich rokoch nezamestnanosť vždy stúpla.
S evidovanou nezamestnanosťou je na tom najhoršie Rimavská Sobota, kde dosahuje až 27,84 percenta, tradične najlepšie je na tom Bratislava s nezamestnanosťou okolo 2 percent.
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu medzimesačne klesla menej ako evidovaná, iba o 0,08 percentuálneho bodu, a dosiahla úroveň 10,51 percenta. Celkový počet uchádzačov o zamestnanie pritom na konci novembra predstavoval 268 810 osôb, čo bol medzimesačný pokles o 2214 osôb.
Prirodzená miera nezamestnanosti
Nezamestnanosť by mala v zdravej ekonomike klesať až k svojej prirodzenej miere. „Sme relatívne blízko prirodzenej miery nezamestnanosti. Teda k takému stavu, že aj pri ďalšom veľkom ekonomickom raste si nezamestnaní už prácu nenájdu,“ povedal analytik Tatrabanky Robert Prega. Podľa neho má Slovensko prirodzenú mieru nezamestnanosti o niečo vyššiu, ako je „učebnicová“ 5-percentná úroveň.
Hošták z únie zamestnávateľov je optimistickejší. „Prirodzená miera je asi 5 percent. Ak by rast HDP pokračoval, pracovná legislatíva by bola pružnejšia a odbúravala bariéry v podnikaní, dosiahnuť by sme ju mohli už o päť rokov,“ povedal.
Bariéry v podnikaní vidí aj Kičina. „Jednou z nich je napríklad vysoké odvodové zaťaženie. Netreba sa spoliehať iba na zahraničné investície, ale odstraňovaním bariér podporovať aj súčasné podniky,“ povedal.
Ekonóm Kárász upozorňuje na to, že prirodzená miera sa nedá presne odhadnúť, lebo nie je konštantná, ale sa v čase vyvíja. „Odhadujem, že naša prirodzená miera je v súčasnosti na úrovni 6 až 7 percent. Do budúcnosti sa však zníži, okolo roku 2010 by mohla dosiahnuť päťpercentnú hodnotu,“ povedal. V tom čase by nezamestnanosť na Slovensku mohla podľa neho dospieť k siedmim percentám.
Hlavný problém ďalšieho znižovania nezamestnanosti vidí ústredie práce aj analytici v dlhodobo nezamestnaných. Tých má Slovensko v súčasnosti 145-tisíc.
„Dlhodobá nezamestnanosť je viac sociálny ako ekonomický problém. Títo ľudia nie sú atraktívni pre zamestnávateľov, lebo strácajú prax a skúsenosti. Zamestnať sa je pre nich ťažšie,“ povedal Prega. Podniky nie sú podľa neho spokojné ani s kvalitou stredných odborných učilíšť. „Tvrdia, že vzdelanie nezodpovedá potrebám trhu.“
Nedostatok pracovných síl
Nevyhovujúce vzdelanie vedie k ďalšiemu problému, a to k nedostatku kvalifikovaných pracovných síl, hoci je miera nezamestnanosti stále relatívne vysoká. „Problémy vidím najmä v stavebníctve, hutníctve či strojárstve,“ povedal Hošták.
Pre analytikov to nie je nič prekvapujúce. „Sme malý trh, je prirodzené, že niekde budú nedostatky. Tento jav bude pretrvávať aj v budúcnosti,“ povedal Prega.
Slovensko zažíva momentálne najväčší stavebný boom za posledných dvadsať rokov. Preto je nedostatok ľudí v oblasti stavebných kapacít obzvlášť pálčivý.
Riešením situácie by podľa odborníkov mohol byť dovoz pracovnej sily zo zahraničia.
„Rýchle riešenie problému vidím v otvorení slovenského pracovného trhu tak, aby korektne a v súlade so zákonmi mohli ľudia prichádzať odtiaľ, kde je stavebná kapacita voľná,“ povedal nedávno pre SME viceprezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Oto Hornáček.
Takéto riešenie by nemalo podľa Hoštáka negatívny vplyv na slovenskú nezamestnanosť. „Migráciu treba len rozumne riadiť. Za tejto podmienky by prílev kvalifikovaných pracovníkov nezamestnanosť neovplyvnil vôbec,“ povedal Hošták.
Nedostatok pracovníkov začína byť už aj v automobilovom priemysle.
Autor: HENRICH OFFERMANN wm