R. M. Subbiah
Kuala Lumpur, Malajzia
OPOVEĎ: „Podobne ako teplo, vlhkosť a daňové sadzby, aj korupcia spadá do kategórie „všetko je relatívne“. Náhodou bývame v Bostone, kde sídli Big Dig, údajne jeden z najväčších projektov verejných stavieb a komunikácií v dejinách USA. Projekt Big Dig, ktorý spustili v roku 1991 s cieľom pochovať mnohé diaľnice tohto veľkomesta a vytvoriť široký pás parkovej plochy, sa mal dokončiť v roku 2001 za 2,8 milardy dolárov. Možno bude dokončený v roku 2010 s konečnou cenovkou 14,6 miliardy dolárov.
Korupciou čelia vydieraniu
Každý, kto už rekonštruoval kuchyňu vie, že renovácie vždy stoja dvakrát toľko, ako očakávate. Ale toto je prekročenie rozpočtu o 11 miliárd dolárov. Podľa správ v médiách tento projekt vyšetrujú federálne aj štátne orgány. Skúmajú dôkazy, ktoré možno povedú k obvineniam z korupcie. Takéto udalosti akoby naznačovali, že korupcia sa vyskytuje aj v USA. Ale je zriedkavá. Relatívne. Nedávno sme sa stretli so stovkami obchodníkov v Brazílii a Argentíne. Ich príbehy o všadeprítomnej korupcii, ktorá z veľkej časti končí v rukách vlády, boli hrozivé. Daňové úniky sú rozšírené, ich vymáhanie je nerovnomerné. V Argentíne nám niekoľko generálnych riaditeľov povedalo, že ak sa pokúsite spravovať podnik bez toho, aby ste sa pridŕžali nepísaných pravidiel, ktoré uplatňujú celé vrstvy vládnych byrokratov, zaklope vám na dvere armáda daňových audítorov, paralyzuje vašu firmu a často zostanú dovtedy, kým sa jeden - dvaja zamestnanci neocitnú vo väzení.
Dokonca aj v niektorých európskych štátoch môže „normálna prevádzka podniku“ zahŕňať ilegálne činnosti. Hoci situácia sa za posledných niekoľko desaťročí zlepšila, tamojší generálni riaditelia nám rozprávali, že úplatkárstvo bolo kedysi natoľko všetko prestupujúce, že často netušili, komu zo svojich vlastných zamestnancov môžu dôverovať.
Dnes je korupcia mimoriadne rozbujnená v rozvojovom svete - od Indie po Čínu, a v celej východnej Európe a v Rusku. Ostáva jednou z hlavných príčin, prečo kapitalizmus nemôže zakoreniť v Afrike. Korupcia môže spôsobiť, že je pridrahé rozbehnúť podnikanie alebo v mnohých prípadoch udržiavať malé podnikanie.
Naopak, relatívna neprítomnosť korupcie v Spojených štátoch je hlavným dôvodom, spolu s kultúrou podnikania a širokou dostupnosťou rizikového kapitálu, že sme na prvom mieste na svete v tvorbe obchodov.
V USA nie je systematická korupcia
Skutočne nikto, kto dnes rozbieha firmu v USA - a nikto, kto financuje firmu - sa nemusí trápiť s pokrytím skrytých nákladov na úplatky, doplatky a všimné. Musí si lámať hlavu len nad tým, ako získať najlepších ľudí, kde brať skvelé nápady a ako ich realizovať. Aj to je dosť ťažké. Áno, Spojené štáty majú tiež korupciu v projektoch verejných stavieb a komunikácií. Mali sme tiež záplavu prípadov prevažne individuálnej sprenevery a zneužívania, ale nie systematickú korupciu. Tú naozaj nemáme.
Práve preto, keď sa porovnáva trvalé zdravie a podnikateľská energia americkej ekonomiky s relatívne skorumpovanejšími štátmi na celom svete, vaša otázka je odpoveďou na všetko. Korupcia je nevýhodou v hospodárskej súťaži.
New York Times Syndicate začal koncom minulého roka týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov.
Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes.com.
Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli.