Ministri nedostávali podobné odmeny od roku 2002 a je zvláštne, že ich získali práve teraz, keď vláda presadzuje mimoriadne tvrdé úsporné opatrenia sprevádzané bolestivými sociálnymi vplyvmi.
Na veľkom rozhorčení už nič nezmenilo ani oznámenie, že si ministri prémie vôbec nevyberú alebo ich venujú v plnej výške na rôzne dobročinné účely. Podľa neoficiálnych informácií takýto postoj od nich premiér očakával.
Médiá sa navyše zaoberali zvláštnym kľúčom, podľa ktorého sa peniaze delili a označili ho za nespravodlivý. Gyurcsány tvrdil, že o udelení a výške prémií rozhodoval podiel ministrov pri zavádzaní dôležitých reforiem. To však zjavne vždy neplatilo.
Najviac peňazí, v prepočte asi 170-tisíc korún, čo zodpovedá základnému mesačnému platu člena vlády, dostali vládny poverenec pre rozvojové investície Gordon Bajnai a minister poľnohospodárstva József Gráf.
Bajnai patrí k Gyurcsányovým najbližším spolupracovníkom a hrá významnú rolu pri reforme verejných financií. Gráf si však aj podľa vlastných slov prémie nevyslúžil reformami, ale tým, že udržal zmier s poľnohospodármi. Jeho slová však popierajú časté demonštrácie gazdov. Posledná spojená s blokádou ciest a kolapsom dopravy na mnohých miestach Maďarska sa začala v piatok.
Po 120-tisíc korún dostali minister školstva István Hiller, ktorý pracuje napríklad na spoplatnení vysokých škôl. To sa ešte za reformné úsilie označiť dá. Rovnakú sumu však získali minister práce Péter Kiss a minister obrany Imre Szekeres. S nikým z nich sa nespája nijaký výraznejší reformný krok.
Iba 85-tisíc, polovičný mesačný plat, naopak, dostal minister zdravotníctva Lajos Molnár, asi najvýraznejšia proreformná osoba vo vláde. Jeho zmeny zdravotníctva navyše patria medzi tie, ktoré najďalej pokročili. O mnohých v iných rezortoch sa stále iba hovorí.
Médiá si preto výšku odmien nespájajú ani tak s reformným úsilím ministrov ako so snahou premiéra stať sa na začiatku budúceho roka aj formálne predsedom socialistickej strany. Gyurcsány je síce jasným lídrom socialistov, formálne však stranu vedie minister školstva Hiller.
Gyurcsány chce funkcie premiéra a predsedu strany spojiť. Tesne po májových vyhraných voľbách by to nebol problém, nikto by premiérovi neodporoval. Odvtedy však Gyurcsányova popularita po zverejnení nahrávky, na ktorej sa priznáva ku klamstvám, klesá a k tomu sa pridalo aj zavádzanie nepopulárnych reforiem. Socialisti ho síce stále podporujú ako premiéra, už menej ho však chcú aj ako šéfa strany. Hiller, Szekeres a Kiss sú mocní stranícki politici a Gyurcsány si ich možno prémiami chce nakloniť aj napriek tomu, že ako ministri príliš neuspeli. Aj ministrov z nich vraj spravil najmä preto, aby uspokojil stranu.