Podľa ligistu sú naše funkcionárske špičky malí hráči ovládaní úzkou skupinou majiteľov, aj šéf zväzu František Laurinec má pred nimi strachHráč jedného z bratislavských klubov najvyššej súťaže reagoval na slová prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Františka Laurinca (rozhovor v SME z 30. novembra), ktorý "neverí anonymom, je to iba folklór". Ozval sa, lebo šéf SFZ nie je schopný aspoň naznačiť, že v našom futbale je niečo skazené.
"Laurinec a jemu podobní nechcú vidieť, koľko špiny sa valí z klubov. Pretože posluhujú ich majiteľom," povedal futbalista.
Jeho rozprávanie isto nie je "folklór", hoci spolubesedník, ktorý nám ponúkol stretnutie, chce zostať v anonymite. "Keby som mal vyrozprávať všetko, musel by som zmeniť identitu a ujsť z republiky," zdôraznil.
Náš rozhovor nebol folklór, svojím spôsobom ani anonymita. Futbalista nám povolil v prípade potreby poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní meno i adresu.
Prečo ste sa rozhodli prehovoriť?
"Zo slov šéfa zväzu, ale aj niektorých funkcionárov, že v našom futbale neexistuje absolútne žiadne ovplyvňovanie zápasov a podplácanie rozhodcov, musí normálnemu človeku, ktorý sa pohybuje vo futbalových kruhoch, alebo len chodí na zápasy, prísť zle. To bol hlavný motív. Tí ľudia to nechcú vidieť, či lepšie nesmú nič ani naznačiť, pretože sú priamo v tej špine zainteresovaní. Niekedy pohár pretečie, u mňa sa to stalo."
Zobrali ste aj vy niekedy nečistú korunu?
"Ani desať halierov."
Brali ostatní hráči?
"Ak myslíte na nečisté peniaze, tak nie. Zainteresovaní do korupcie však boli. Od majiteľov a funkcionárov dostali príkaz typu: buď - alebo. Buď zápas pustíte, odstojíte, odohráte na 20 percent, alebo sa rozlúčime, či vás inak potrestáme. Jednoducho - nepostavíme ťa, čo je ten lepší prípad. Sú aj iné možnosti - siahnutie na peniaze až po také znepríjemnenie situácie, že futbalista odíde z klubu."
Dohody medzi hráčmi už neexistujú?
"To sa dialo v deväťdesiatych rokoch. Dnes možno v nižších súťažiach, iste nie v najvyššej. Chodí sa po funkcionárskej, ba často po majiteľskej línii. To bol zrejme prípad zápasu Artmedia - Trnava. Zväz o týchto praktikách majiteľov klubov vie, ale ich kryje."
Zažili ste prípady funkcionárskeho nátlaku?
"Áno. Napríklad v pohári sme prehrali a taký stav bol aj v polčase odvety. Bossovia, dokonca oboch klubov, vtrhli do kabíny hostí. Tí potom pohodlne dostali veľa gólov. Videl a počul som aj, ako nechal funkcionár vylomiť cez prestávku dvere na kabíne rozhodcov a riadne im vynadal. Priamo o úplatku som si mohol domyslieť z jedného prerieknutia sa trénera v šatni, že päťmiestna suma zrejme nestačí, zasiahnuť bude musieť veľký šéf."
Uvedomujete si, že tento rozhovor sa môže stať spúšťacím mechanizmom súdneho vyšetrovania?
"Isteže."
Myslíte si, že sa k vám pridajú aj ďalší hráči?
"Neviem. Možno jeden, dvaja. Ideálne by bolo, keby sa ozval niekto zo špičiek: funkcionárskych či majiteľských. Dovolím si tvrdiť, že 70 percent slovenských klubov ovládajú traja až piati ľudia z klubov a zastrešuje ich jediný. Tvári sa, že mu to je ukradnuté, ale nie je. Oni a on držia v šachu futbalový zväz. Existuje však aj malé percento takpovediac nezávislých, prostredníctvom nich je možno šanca posunúť veci ďalej."
Odkiaľ to všetko viete, máte dôkazy?
"Dôkazy, prirodzene, nemám. Slovensko je však malá krajina. Som presvedčený, že takých nepatrných rybičiek ako som ja, sú azda tisíce. Má to iba iluzórnu výhodu - sme dobre informovaní. Nevýhoda však prevažuje - všetci sa boja. U nás je to všetko také prepletené krížom-krážom, ovladané mužom v pozadí, prepojené na vládu, že skutočný veľký dôkaz má málokto. Isto len veľmi málo ľudí, ktorí nie sú súčasťou kolesa."
Ako vníma slovenskú futbalovú súčasnosť mladý hráč, ktorý príde do ligového klubu?
"Osobne som nebol nútený, aby som odflinkal zápas. Ani moji spoluhráči nezažívali nátlak až tak často, trebárs každý druhý zápas. Mnohokrát o tom hráči ani nevedeli. Išlo to po línii buď kupovania rozhodcu funkcionármi, alebo nátlakom na nich. Mladý hráč sa s korupciou buď zmieri, alebo sa vzoprie, čo sa však počas aktívnej kariéry nestalo a zrejme ani nestane."
Ak by sa predsa rozhodol protestovať alebo dokonca "vykričať"?
"Prvý krok - tréner ho nepostaví, druhý - vyhodia ho z klubu. Ak by chcel o tom náhodou rozprávať, na následky ani nechcem myslieť."
Pred neodôvodneným vyhadzovom by mali hráčov chrániť profesionálne zmluvy. Je to tak?
"Väčšinou sú zdrapom papiera. Hráč sa síce môže súdiť, ale trvá to veľmi veľa rokov. Na umorenie dlhov v našich podmienkach je 'milión' príkladov. Zmena štatútu organizácie najbežnejší. Kto si už len spomenie, že existuje akási arbitrážna komisia, ktorá mala riešiť prípadné neplnenie zmlúv zo strany klubov. Viete, kto mal najväčší záujem ju absolútne znefunkčniť? No tí, ktorí najčastejšie tie zmluvy porušovali, teda kluby. Konkrétne, bola to iniciatíva štyroch - piatich najmocnejších bossov."
V čom robia kluboví funkcionári vo vzťahu k hráčom najväčšiu chybu?
"Opakujú ju stále. Klub ponúkne hráčovi zmluvu na tri roky, dá mu na drevo veľké peniaze, ktoré zabezpečia celú rodinu. Tým sa jeho motivácia končí. Hráč potom len padá, často už v devätnástich. Z takých prípadov z môjho blízkeho okolia mohla byť jedna dobrá reprezentácia."
Môže dospieť náš futbal masovo k tomu, čo sa už ojedinele stáva, že do zahraničia odchádzajú šestnásťroční hráči? Nie cez ligovú scénu, ale rovno z nižších súťaží?
"Už sa to deje. No je to nefér. Príkladom môže byť Slovan, ktorý má momentálne asi najväčšie talenty. Od siedmich rokov vychová hráča, príde agent, čo si ,zazmluvní' hráča a talent mnohokrát odchádza zadarmo. Pre hráčov je to možno dobre, pre rodičov dupľom, ale voči klubom neférové. Tu sa staviam za slovenské kluby."
Boli ste priamym svedkom troch metód ovplyvňovania, hráči o mnohom nevedia. Je podľa vašich pocitov podplácanie, korupcia na Slovensku častá?
"Bežná prax, frekvenciu si netrúfam odhadnúť."
Vráťme sa k úvodu, čo šéf zväzu?
"Laurinec má podľa mňa tiež strach. Musí hovoriť, ako hovorí. Oficiálne zastrešuje organizáciu, ktorej šéfuje, nesie za ňu zodpovednosť. Nik zo zväzu však nepatrí medzi kľúčových hráčov na našej futbalovej scéne. Berú odrobinky, hoci viacmiliónové. Všetko, čo som od funkcionárskych špičiek videl v televízii alebo čítal v novinách, mi pripomína návod docenta Plzáka pri manželskej nevere - zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať."
Kam môže siahať miera tolerancie bežného fanúšika? Kedy sa na otrávený futbal definitívne vykašle?
"Sme zvláštny národ. Vážne veci odbavíme mávnutím rukou. Ľudia štrajkujú v Nemecku, vo Francúzsku, v Čechách. U nás si ľudia zvyknú povedať - príde niekto iný, bude ešte horšie. Tak ako povedia, že je jedno, či zvolia Fica, alebo Dzurindu. Lebo za nimi stojí aj tak niekto iný, čo všetko riadi. Takisto aj fanúšik sa zachová ako pštros, radšej ponorí hlavu do piesku."
Dokedy môže byť slovenské futbalové bahno samovýživné? Keď už nebude čo kradnúť, keď nebudú žiadni diváci? Keď sa z futbalu stane absolútne nezaujímavý produkt pre akúkoľvek sponzorskú firmu?
"Veľmi si to prajem, lebo len tak by sa majitelia a všetci zbadali. Načo kupovať zápasy, hráčov, keď za ťažko nakúpené slovenské tituly budeme mať v predkole európskych pohárov neprekonateľné problémy s azerbajdžanským mužstvom. Niektorí funkcionári i tréneri si myslia, že sme vo futbale majstri Európy, ale čo sa týka jeho skutočnej úrovne, sme 'prdlajz'."
Aký význam má pre slovenský tím zopakovať titul povedzme desaťkrát po sebe?
"Tí, čo do futbalu dávajú peniaze, majú z toho istú prestíž a výhodnejšie obchodné kontakty. Takáto motivácia tu existuje, plus niekto si kupuje radosť."
Myslíte si, že sponzor, ktorý vstupuje do futbalu, sa stáva spoločensky nedôveryhodným?
"Peniaze do futbalu sa stále dajú zneužiť pod rôznymi hlavičkami. Žiaľ, mnohí Slováci si myslia presne to, čo povedal ich prezident Gašparovič - prečo by som mal ísť po niekom, kto niečo financuje zo svojich peňazí? Aj keď ide o mafiána, ktorý narába s čiernymi peniazmi. Choré, nie?"
Aký je v tejto súvislosti postoj zväzu?
"Pštrosí. Zväz si myslí, že nie je iná alternatíva, lebo ak by tí majitelia poodchádzali, nemal by futbal kto financovať. Aj preto nejdú proti nim."
Je na Slovensku momentálne vôbec klub, ktorý robí s čistými peniazmi?
"Ťažká otázka, môžem si iba domyslieť: Inter, možno Slovan."