enia bývalých zamestnankýň Sebaobrany, ktoré spolupracovali s Łyżwińským (na snímke TASR/EPA), doteraz prominentným politikom strany.
Rázna reakcia podpredsedu vlády a ministra poľnohospodárstva Leppera prišla až 10 dní potom, čo poslanca Aneta Krawczyková obvinila, že prácu získala a udržala si ju iba vďaka sexuálnym službám pre politikov Sebaobrany. Lyżwińského dokonca označila za otca svojej trojročnej dcéry. Toto obvinenie však vyvrátili testy DNA.
Ostatné obvinenia Krawczykovej proti politikom Sebaobrany však polícia ďalej vyšetruje. Doteraz vypočula asi 50 ľudí. Hlavný hrdina aféry medzi nimi nebol. Aj svedectvá ďalších žien potvrdzujú, že ich Łyżwiński obťažoval a ponúkal im prácu v straníckom a štátnom aparáte ako odmenu za sex. Nie je jasné, v akom postavení poslanec pred prokurátora predstúpi - či bude svedok, alebo obžalovaný.
Lepper na rozhodnutie prokurátora nečakal. Tvrdí, že Łyżwiński sa do strany môže vrátiť, keď potvrdia jeho nevinu.
Komentátori Lepperov krok odôvodňujú tlakom premiéra Jarosława Kaczyńského. Na podobný krok - rozlúčku so záťažou, ktorá kazí obraz vlády - sa odhodlal aj Roman Giertych, líder ďalšej vládnej strany, Ligy poľských rodín. Jeho strana preruší „politické vzťahy“ s hnutím Všepoľská mladež obviňovaným zo sympatií s nacizmom.