Novela vraj neuchráni spotrebiteľov

BRATISLAVA - Aj pozmenená novela regulačného zákona, ktorá je v parlamente v druhom čítaní, môže zaviesť politickú reguláciu cien. Povedal poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš. „Táto novela hovorí opäť o politickom vstupe do tvorby cien a nechráni spotrebiteľ

Ak bude v parlamente schválená novela regulačného zákona v súčasnej podobe, úrad pre reguláciu bude mať vplyv aj na výrobcov energií.Ak bude v parlamente schválená novela regulačného zákona v súčasnej podobe, úrad pre reguláciu bude mať vplyv aj na výrobcov energií. (Zdroj: ČTK/AP)

ov,“ povedal Janiš. Na jednej strane vláda podľa neho hovorí občanom, že znižuje ceny energií, „na druhej strane to občania zaplatia tým, že menej peňazí bude smerovať do zdravotníctva alebo školstva“, povedal Janiš. Štát totiž bude musieť nízke ceny dotovať. Okrem toho, pre nižšie zisky odvedú energetické firmy do rozpočtu menej daní.

Regulácia je dočasná


Marián Naniaš zo sekcie energetiky ministerstva hospodárstva sa bráni, že regulačná politika je len na preklenutie obdobia, kým nebude trh úplne liberalizovaný. „Nechceme proti nikomu bojovať. Regulácia je o ochrane spotrebiteľov, teda veľkých firiem aj domácností,“ povedal Naniaš. Štát je v špecifickej pozícii, pretože „podnikateľským subjektom totiž zaručuje zákazníkov a primeraný zisk“, povedal Naniaš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z 25 členských krajín únie až 15 reguluje svoju energetickú politiku prostredníctvom zákonov. „Nezávislosť nie je presne zadefinovaná ani v smerniciach únie,“ povedal Naniaš.

Navrhované zmeny v zákone kritizujú aj viaceré firmy a inštitúcie. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák tvrdí, že je „ohrozená nezávislosť a predĺženie lehôt v rozhodovaní, ak sa ministerstvo stane účastníkom cenového konania“. Počas roka musí urobiť približne dvetisíc rozhodnutí. Úrad by musel zamestnať nových pracovníkov, aby boli dodržané lehoty. Prijímanie nových zamestnancov by pritom bolo v rozpore s plánom vlády, znížiť počet pracovníkov v štátnej správe o 20 percent.

Hrozí porušenie smernice


Zákon, tak ako je navrhnutý v novele, rozširuje pôsobnosť úradu aj na výrobcov energie. To, akým spôsobom bude regulovať úrad všetkých výrobcov aj obchodníkov považuje Dvorák za vážnu prekážku, ktorá zároveň poruší smernice Európskej únie. Naniaš si myslí, že novela je v súlade so smernicami Európskej únii. Jej obsah vraj ministerstvo konzultovalo aj s Bruselom.

SkryťVypnúť reklamu

Naniaš odmieta tvrdenia, že jej prijatím budú ohrozené investície na Slovensku. „Smernica únie hovorí o zabezpečení dodávok a ochrane investícií. Obavy z neistého prostredia sú neopodstatnené,“ povedal.

Predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Jan Massmann chce, aby sa regulácia rozšírila len na domácnosti. „Je to aj cieľ Európskej komisie,“ povedal Massmann. Tiež si myslí, že ministerstvo by sa nemalo zúčastňovať cenových konaní. Nebezpečenstvo vidí v oneskorení rozhodnutí.

Zástupkyňa Slovenských elektrární si myslí, že ak novela prejde, budú slovenskí výrobcovia diskriminovaní oproti zahraničným: „Regulačný úrad bude mať možnosť ceny umelo zafixovať na nízkej úrovni“. Firmy by boli odradené investovať na Slovensku. „Ohrozená by bola aj bezpečnosť, ktorú deklaruje vláda ako jednu zo svojich priorít. Môže to mať dôsledky na európskej úrovni,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Erika Štefáka zo Stredoslovenskej energetiky dochádza v novele ku konflikte záujmov. „Na jednej strane vystupuje štát ako akcionár, ktorý sa snaží zvyšovať svoj zisk a na druhej strane ako regulátor, ktorý tlačí na znižovanie ceny,“ povedal Štefák.

Novela by mala platiť od marca budúceho roka. Ak parlament novelu schváli, úrad by mal regulovať cenu energií pre domácnosti a maloodberateľov ešte ďalších päť rokov a pre veľkoodberateľov tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu