styku, sa do Londýna dostalo z Ruska. Ruskí ekológovia a obrancovia ľudských práv v tejto súvislosti poukazujú na to, že k nebezpečným jadrovým, chemickým či biologickým jedom sa v Rusku môžu dostať aj teroristi.
Do prípadu sa zapájajú ďalšie krajiny. Po Rusku, Veľkej Británii, Taliansku a Francúzsku je teraz znepokojené Nemecko. Do vyšetrovania vstúpil aj Interpol. Ďalší svedok - podozrivý, bývalý ruský agent dnes podnikateľ Dmitrij Kovtun žije totiž v Hamburgu. Včera ruská generálna prokuratúra ubezpečila nemeckú stranu, že s ňou bude spolupracovať. Rusko-nemecké vyšetrovanie bude zrejme prebiehať hladšie než v prípade Británie, ktorá nemá s Moskvou najlepšie vzťahy.
Dmitrij Kovtun tvrdí, že do jeho organizmu sa polónium muselo dostať ešte v polovici októbra, keď sa v Londýne stretol s Litvinenkom. V rovnakom čase sa mal priotráviť polóniom aj bývalý ruský agent Andrej Lugovoj, tiež bývalý agent, ktorý sa zmenil na úspešného biznismena cestujúceho po celom svete. Obaja muži popierajú, že by podali Litvinenkovi smrteľnú dávku polónia 210 počas ich schôdzky v londýnskom bare 1. novembra. Lugovoj je stále v moskovskej nemocnici na pozorovaní, kde už ho vypočuli. Ruské oznamovacie prostriedky s odvolaním na výpovede týchto dvoch mužov naznačujú, že všetko je vlastne naopak. Nie Lugovoj a Kovtun otrávili na pokyn z Moskvy Litvinenka, ale Litvinenko otrávil seba a zároveň aj ich. V ruskej tlači sa objavujú aj také fantastické verzie, ako je tá, ktorú uviedol jeden z ruských expertov... Tvrdí, že Litvinenko bol obchodníkom s polóniom a otrávil sa preto, že zákazníkovi demonštroval pravosť látky tým, že ju olizoval.
Oficiálne Moskva naznačuje, že cieľom akcie je diskreditácia Ruska a prezidenta Vladimira Putina a že za ňou stoja zahraniční nepriatelia. Nemeckí vyšetrovatelia sa rovnako ako ruskí prikláňajú k tomu, že prípad Litvinenko je spojený s celosvetovým nelegálnym obchodom s jadrovými materiálmi.