uje európsku chemickú agentúru so sídlom v Helsinkách a eliminuje najnebezpečnejšie látky z priemyslu. Európska komisia vo svojich štúdiách vyčíslila, že náklady na nasledujúcich 11 rokov budú okolo 80 miliárd korún pre celú Európsku úniu. Podstatou normy o jednotnej registrácii, hodnotení a autorizácii chemických látok (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals - REACH) je povinnosť firiem nahradiť najnebezpečnejšie chemikálie v prípade, ak existuje náhrada. Okrem toho bude musieť chemický priemysel dbať na bezpečnosť, investovať do alternatívnych metód výroby a minimalizovať pokusy na zvieratách. Jedným z cieľov tejto najdrahšej európskej legislatívy v histórii je zaregistrovať a zhodnotiť okolo tridsaťtisíc chemických látok, ktoré sa na trhu objavili pred rokom 1981, keď vstúpila do platnosti povinnosť registrácie a autorizácie.
Nová európska chemická legislatíva REACH je pre slovenské chemické firmy neprijateľná, vyhlásil to prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík. Vyžiada si podľa neho totiž dodatočné náklady vo výške 1,5 až 2 miliardy korún ročne. Je to suma približne na úrovni priemerného ročného hrubého zisku celého odvetvia.
„REACH znamená, že všetky chemické látky vyrábané a dovážané v množstve presahujúcom jednu tonu ročne, budú podliehať povinnej certifikácii,“ povedal Karlubík. Chemické spoločnosti nie sú podľa neho proti princípom REACH. Ich výhrady sa týkajú rozsahu a nákladov takéhoto spôsobu registrácie a autorizácie. „Musíme však upozorniť, že prijatý návrh bude znamenať nesmierny finančný a časový tlak na výrobcov.“
Nová smernica sa dotkne nielen chemického priemyslu, ale aj ďalších odvetví, kde sa používajú chemikálie. Zvýšené náklady preto môžu mať farmaceutické, celulózovo-papierenské alebo textilné podniky, čo by sa mohlo premietnuť aj do konečných cien pre spotrebiteľov. Za pozitívne označil Karlubík prijatie zásady „jedna látka - jedna registrácia“. Znamená to, že firmy môžu spoločne testovať jednu látku a tým znížiť náklady.
Europoslanec Vladimír Maňka (Smer) odmietol kritiku chemickej loby, že smernica ohrozuje zamestnanosť. „Európskou direktívou REACH ušetríme aj v zdravotníctve a náklady firiem na aplikáciu direktívy predstavujú 0,05 percenta z ich obratu,“ povedal.