ovala akcie v rámci využitia záložného práva. Prípad je právne komplikovaný, ale zástupca ministerstva hospodárstva Martin Krivák povedal, že rozhodnutie súdu „neznamená to, žeby sa rozhodlo o vlastníckych právach k akciám“. Právna zástupkyňa Transpetrolu Ingrid Gyökeresová aj napriek tomu považuje rozhodnutie súdu za úspech.
„Najvyšší súd len rozhodol, že žalobca nebol spôsobilý podať takúto žalobu,“ povedal Krivák.
Právny zástupca žalobcu Bartolomej Kaščák sa k celej kauze nechcel bližšie vyjadriť. „Je to komplikovaná právna vec,“ povedal agentúre SITA.
Advokát Krivák upozornil, že súd mohol rozhodnúť merito sporu, ktorým je skutočnosť, či v roku 1998 mohli byť akcie Transpetrolu ako strategickej firmy vôbec exekuované. „Súd mal možnosť rozhodnúť, či akcie mohli byť exekuované, ale nerozhodol,“ povedal Krivák. Napriek tomu označil verdikt za významný. „Ani týmto konaním sa nespochybnilo vlastníctvo štátu k týmto akciám. Neexistuje žiadne iné právoplatné rozhodnutie. Štát je naďalej vlastníkom 51 percent akcií Transpetrolu,“ povedal právny zástupca ministerstva hospodárstva.
Celý problém okolo akcií ropného prepravcu sa začal v roku 1995. Vtedy vznikla spoločnosti ILaS z Vranova nad Topľou škoda vo výške asi 43 miliónov korún pre rozhodnutie Daňového úradu vo Vranove nad Topľou. Ústredné daňové riaditeľstvo toto rozhodnutie neskôr zrušilo. Vranovský okresný súd v roku 1997 rozhodol, že vzniknutú škodu malo Ilčišinovým firmám uhradiť ministerstvo financií, ktorému vtedy šéfoval Sergej Kozlík.
Rezort financií však považoval súdne rozhodnutie za nevykonateľné a sumu neuhradil. Následne sa uskutočnila exekúcia, keď exekútorka Milada Korimová „skonfiškovala“ akcie Transpetrolu. Ich následným predajom poverila spoločnosť Classinvest Slovakia a tá ich predala osobám personálne a majetkovo spriazneným s firmami Ignáca Ilčišina asi za 60 miliónov korún.
Najvyšší súd včera nerozhodol, či bola exekúcia právoplatná, alebo nie a ani to, žeby sa rozhodlo o vlastníckych právach k akciám. Právoplatné rozhodnutie o akciách Transpetrolu teda stále neexistuje. Odvolanie proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu nie je prípustné. V súčasnosti prebieha okolo 13 súdnych sporov, ktoré sa týkajú akcií slovenského prepravcu ropy.
Autor: vf