te a cez víkend ju v hlavných správach odvysiela štátna televízia.
Prezident na nej hovorí, že Chorváti vyhrali počas vojny dvakrát: v roku 1941, keď založili nacistický bábkový štát, a v roku 1945, keď antifašisti rozdrvili nacistov.
Tieto slová vyvolali veľké prekvapenie, pretože Mesič bol doteraz známy otvorenou kritikou ustašovského režimu, ktorý prenasledoval Srbov, Židov a chorvátskych antifašistov.
Stipe Mesič autentickosť nahrávky nepoprel. Bráni sa tým, že jeho vystúpenie v Austrálii vytrhli z kontextu.
„Môžu však slová vypovedané za 30 sekúnd ... aj keď sú povedané nerozvážne a nie sú ničím podložené, anulovať množstvo výpovedí a prejavov, ktoré som za tie roky povedal?“ vyhlásil prezident. Zopakoval, že vždy považoval antifašizmus za jeden z pilierov moderného chorvátskeho štátu. Kauza otvorila aj tému slobody tlače v Chorvátsku. Verejnoprávna televízia totiž prepustila troch novinárov, ktorí nahrávku zaradili do vysielania. Prepustenie odôvodnili tým, že im chýba profesionalizmus a prevládla u nich snaha o senzáciu.
Združenie chorvátskych novinárov rozhodnutie kritizovalo a vyjadrilo „obavy z vážneho ohrozenia slobody prejavu“.
Novinárske odbory žiadajú, aby televízia prijala žurnalistov späť. Prezident Mesič tvrdí, že nepožadoval, aby redaktorov prepustili. „Každý môže o mne písať, čo chce.“
Mesič bol začiatkom 90. rokov členom vládnej nacionalistickej strany Franja Tudžmana. Zo strany neskôr vystúpil a zohral dôležitú úlohu pri demokratizácii Chorvátska a pomohol krajine vystúpiť z medzinárodnej izolácie.
Podľa Mesiča má odvysielanie záznamu podkopať jeho prozápadnú politiku. Chorváti sa snažia vstúpiť do Európskej únie a jednou z politických podmienok členstva je aj vyrovnanie sa so zločinmi minulosti.
Autor: hud