„Jeho hlas bol energický, povedal, že sa cíti dobre. Bolo nádherné cítiť, že sa do jeho tela vracia život,“ citoval ju bieloruský server Charta97.
Režim ho uväznil v apríli na 5 a pol roka za organizovanie demonštrácií, ktoré nasledovali po zmanipulovaných voľbách. V nich zvíťazil po tretí raz za sebou Alexander Lukašenko.
Bývalý kandidát v marcových prezidentských voľbách za posledné dve mesiace schudol vo väznici 40 kilogramov. V posledných dňoch bol jeho zdravotný stav kritický.
Protestné mítingy organizoval Kozulin spolu s ďalším kandidátom zjednotenej opozície Alexandrom Milinkievičom, ktorý si včera v Štrasburgu prevzal od Európskeho parlamentu Sacharovovu cenu za šírenie slobody. Cenu venoval Kozulinovi. „Je to jeho cena, samozrejme,“ povedal Milinkievič. „Je pre všetkých, ktorí sú teraz vo väzení a ktorých vyhodili z práce. Pre všetkých, ktorí v mojej krajine pokračujú v boji za slobodu. Je nás veľa,“ povedal Milinkievič. Europoslanci mu postojačky aplaudovali.
„Sme mu veľmi vďační za solidaritu,“ povedala SME Kozulinova dcéra Julia. Napriek medzinárodnej pomoci sa podľa nej jej otec tak skoro na slobodu nedostane.
Kozulina mohli väzenské úrady prinútiť ukončiť hladovku aj násilím. „Mohli sme spolu telefonovať len tri minúty. O politike sme hovoriť nemohli,“ povedala jeho žena Irina.
Keď chcela deň predtým manžela navštíviť vo väzení, nedovolili jej to. Do väznice vzdialenej 600 kilometrov od Minska cestovala zbytočne. Pre agentúru Reuters povedala, že dobrovoľnému ukončeniu hladovky uverí, až keď sa porozpráva s manželom. Jej podozrenie posilňuje aj to, že sa táto správa objavila až po jej návrate do Minska.
Kozulin chcel hladovkou upozorniť verejnosť na porušovanie ľudských práv v Bielorusku a presadiť, aby sa táto téma dostala na pôdu Bezpečnostnej rady OSN.
Osloboďte Kozulina!
Výzva európskych novín na oslobodenie bieloruského opozičného aktivistu
Lukašenkov režim zatvoril do pracovného tábora bývalého rektora Bieloruskej štátnej univerzity, profesora Alexandra Kozulina. Jeho jediným previnením, za ktoré ho odsúdili na päť a pol roka väzby, bolo, že sa odvážil kandidovať v marcových prezidentských voľbách proti diktátorovi.
Odsúdený sa pred 54 dňami rozhodol pre protestnú hladovku, aby upriamil pozornosť svetovej verejnosti na skutočnosť, že porušovanie základných ľudských práv a demokratických princípov v jeho vlasti je úplne bežné. V liste manželke Kozulin napísal, že chce svoju krajinu zachrániť pred „bahnom“, a že počíta aj s tým, aká bude reakcia „skúsených politikov“. Nesmierne vyčerpaný Kozulin včera svoju manželku informoval, že protestnú hladovku ukončil. Najbližších päť rokov však zostane za mrežami a bude ďalej niesť zodpovednosť za svoju politickú aktivitu.
S tým sa nemôžeme zmieriť. Žiadame naše vlády a parlamenty, aby vyzvali bieloruské úrady na okamžité prepustenie Alexandra Kozulina z pracovného tábora. Povstaňme spolu na obranu muža, ktorý bol odhodlaný na najvyššiu obeť v mene svojho najhlbšieho presvedčenia.
Gazeta Wyborcza, Poľsko
Lidové noviny, Česká republika
Lietuvos Rytas, Litva
SME, Slovensko