rom al-Ansarim. Za celou skupinou však stojí spoločnosť Dubai Holding s korunným princom Dubaja šejkom Mohammedom bin Rašidom Al Maktúmom.
Tento 57-ročný, druhý najvplyvnejší muž Spojených arabských emirátov, je podľa viacerých zdrojov piatym najbohatším mužom sveta s odhadovaným majetkom 10 miliárd libier. Spoločnosť DIC, ktorá je predĺženou rukou tamojšej vlády, by za kúpu Liverpoolu mala zaplatiť asi 450 miliónov libier. Klub už sprístupnil arabským právnikom dokumenty a finančné výkazy.
Do vienka nový štadión
Ak by sa správy o príchode šejka Mohammeda na Anfield Road potvrdili, nebola by to jeho prvá anglická investícia. Jeho rodina a spolupracovníci už vlastnia akcie futbalového štadióna Arsenalu Emirates Stadium a niektorých ďalších projektov súvisiacich najmä s dostihmi. Päťdesiatjedenpercentný majoritný podiel akcií FC Liverpool vlastní momentálne David Moores. „Je to posledný krok na ceste nájsť pre klub dlhodobého investora. Dôležitý aj vzhľadom na plánovanú výstavbu nového štadióna,“ povedal pre britskú televíziu BBC šéf exekutívy liverpoolskeho klubu Rick Perry.
V sume za kúpu by mali byť zahrnuté aj náklady na výstavbu nového 60-tisícového štadióna. Tie predstavujú približne 200 miliónov libier.
Šéf DIC Sameer al-Ansari na otázky britských médií iba skonštatoval: „Požiadavky klubu na potenciálneho investora boli publikované. Dúfame, že naše možnosti spĺňajú nároky FC Liverpool kladené na ihrisku i mimo neho a podarí sa nám dohodnúť.“
Tritisíc koní a jeden futbalový klub
Odpoveďou mu boli slová Parryho, ktorý je celej transakcii naklonený: „DIC rešpektuje klubovú históriu a hodnoty. Podporujú aj našu vášeň pre úspech a sú ideálnym partnerom do budúcnosti.“
Skôr ako začiatkom budúceho roka sa však celá kúpa určite neuzavrie. O „Reds“ sa už dávnejšie zaujímali viacerí vplyvní podnikatelia, no kontakty a bohatstvo DIC zatiaľ hovoria jasne pre arabských zástupcov. Prednedávnom mali o Liverpool záujem aj thajský premiér Thaksin Šinawatra či americký miliardár Robert Kraft.
Bublina okolo možnosti predaja klubu arabským investorom praskla 6. decembra. Vtedy vedenie Liverpoolu neodcestovalo s mužstvom do Istanbulu na zápas Ligy majstrov s Galatasarayom. Lebo mali schôdzku so zástupcami dubajskej firmy. Hneď na druhý deň priniesli všetky anglické médiá neoficiálne správy o možnosti predaja klubu do arabských rúk.
Pre šejka Mohammeda by to bola prvá skúsenosť s futbalom, no nie so športom. Spolu so svojimi bratmi Hamdanom a Ahmedom investoval veľkú časť peňazí do motorizmu či jazdectva.
Najmä vo svete jazdectva je známy ako majiteľ úspešných stajní a koní. Po celom svete vlastní viac ako tritisíc koní, väčšinu z nich vo Veľkej Británii. Známy je aj pre veľkú súťaživosť a ambicióznosť. „V jazde za dokonalosťou neexistuje žiadna cieľová čiara,“ povedal.
O tom, že si kladie vždy len tie najvyššie ciele, svedčí aj jeho sen zvýšiť hrubý domáci produkt Dubaja v priebehu pätnástich rokov z osem na astronomických 37 miliárd dolárov.
„Snaží sa vybudovať arabsko-moslimskú úspešnú rozprávku,“ hovoria o ňom jeho obdivovatelia. A aby to bolo vidieť, plánuje postaviť mrakodrap Burj Dubai, ktorý by sa mal stať najvyššou budovou sveta.