Kongres schválil jadrovú dohodu

WASHINGTON - Kongres schválil civilnú jadrovú dohodu s Indiou. Tá môže otvoriť prílev amerického high-tech obchodu vrátane jadrových technológií s indickým subkontinentom. Predstavitelia Bushovej administratívy to považujú za podporu pre rozvíjajúce sa sp

Americký prezident George Bush (vľavo) a indický premiér Manmohan Singh.Americký prezident George Bush (vľavo) a indický premiér Manmohan Singh. (Zdroj: ČTK/AP)

ojenectvo na osi Washington - Dillí. To môže zabrániť Číne, aby sa z nej stala globálna ekonomická a vojenská veľmoc. Americké spoločnosti sú odhodlané ťažiť z potenciálnych dohôd o jadrovej energii v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a z ďalších obchodných príležitostí, ktoré sa zrejme otvoria po tejto iniciatíve.

Tento týždeň je v Dillí delegácia vyše 200 amerických firiem vrátane asi 25 jadrovo orientovaných spoločností, ako General Electric Co., Bechtel Group Inc. a Westinghouse Electric Co. Oboznamujú sa tam s indickými obchodnými predpismi a stretávajú s poprednými predstaviteľmi Indie. Zástupcovia firiem tiež diskutovali s hlavnými indickými jadrovými spoločnosťami, Nuclear Power Corp. of India a National Thermal Power Corp. Manažéri v delegácii povedali, že sa im páčia raketovo stúpajúce požiadavky Indie na energiu, ktoré by podľa očakávaní mali pochádzať aj z konvenčných, aj z jadrových zdrojov. V súčasnosti má India kapacitu na výrobu 3500 megawattov elektriny z jadrových­ reaktorov, ale vláda ju chce zvýšiť na 60 000 megawattov do roku 2030.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to historická chyba?


Mnohí predstavitelia USA, ako aj indickí obchodní manažéri dúfajú, že pokrok pri otváraní indických trhov s energiou sa premietne do širšieho prístupu aj k iným sektorom. Hospodárstvo Indie vzrástlo o vyše 9 percent v prvej polovici tohto roka a dopyt po všetkom od mobilných telefónov až po autá závratne stúpa.

„Spätná väzba, ktorú dostávame, je, že India sa teší na spoluprácu,“ povedal Ron Somers, predseda Obchodnej rady USA - India. „Vo všetkých sektoroch indickej ekonomiky sú príležitosti vskutku neobmedzené,“ dodal.

Niektorí kritici jadrovej dohody tvrdia, že by mohla rozdúchať silnejšie preteky v zbrojení v južnej Ázii a podkopať globálny systém, ktorý brzdí vývoj jadrových zbraní. Zvlášť sa obávajú, že súper Indie Pakistan, ale aj ďalšie islamské štáty by sa mohli snažiť zrýchliť rozvoj vlastných jadrových arzenálov v rámci reakcie na zvyšujúce sa kapacity Indie. „Je to historická chyba,“ povedal demokratický poslanec za americký štát Massachusetts Edward Markey, ktorý v piatok bojoval proti schváleniu dohody na pôde Snemovne.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Bush a indický premiér Manmohan Singh sa dohodli na summite vo Washingtone v júli 2005, že rozvinú „strategické partnerstvo“. To do značnej miery spočíva na ochote USA podeliť sa o jadrové technológie s Indiou. Takéto kroky, požadované Bushovou administráciou, korigujú desaťročia staré zákony, zakazujúce USA previesť jadrové technológie na štáty, ktoré nepodpísali zmluvu o nešírení jadrových zbraní.

Obe strany chcú záruky


Napriek všeobecnej podpore dohody sa v posledných mesiacoch objavilo množstvo úskalí. India chcela dosiahnuť v zmluve záruky, aby mala alternatívne zdroje jadrového paliva, keby Washington hrozil obmedzeniami ich dodávok. Americkí zákonodarcovia sa zasa snažili o jednoznačný jazyk v tom, aby Indovia mali zakázané podporovať jadrové programy iných krajín, zvlášť Iránu.

SkryťVypnúť reklamu

Indickí predstavitelia vyjadrili uspokojenie nad konečnou ver­ziou slovami, že je kľúčové pomôcť Indii, aby pokryla svoje energetické potreby bez toho, aby sa zasahovalo do jej suverenity. „Žiadna legislatíva ustanovená v cudzom štáte nás nemôže zbaviť suverénneho práva vykonávať zahraničnú politiku určovanú výlučne našimi národnými záujmami,“ povedal hovorca indického ministra zahraničia.

Ak dohoda prejde, je pravdepodobné, že potrvá najmenej ďalších šesť mesiacov, kým americké spoločnosti budú môcť začať predávať jadrové technológie - povedali to predstavitelia zúčastnení na indickej iniciatíve. Washington a Dillí sa ešte vždy musia dohodnúť na parametroch typov technológií, ktoré bude dohoda zahŕňať. India takisto musí dosiahnuť novú dohodu o bezpečnostných zárukách s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a dohodu so Skupinou jadrových dodávateľov, globálnym orgánom, ovládajúcim obchod s jadrovými technológiami.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JAY SOLOMON Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 791
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 624
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 656
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 636
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 318
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 157
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu