Ďalších takmer sedemnásť rokov pred spravodlivosťou unikal. Rozdeľoval Čile ako všemocný muž v tmavých slnečných okuliaroch aj ako vetchý starec s prvými príznakmi demencie.
Čile bolo do roku 1973 jednou z najstabilnejších juhoamerických krajín a vyhýbali sa mu vojenské prevraty. Ten, ktorý v septembri 1973 viedol Pinochet, patril medzi najkrvavejšie a najbrutálnejšie.
Allende mu veril
Marxistický prezident Salvador Allende sa stal jeho najprominentnejšou obeťou. Len niekoľko týždňov predtým o Čile vyhlásil: „Je to krajina, ktorej verejný život zabezpečujú civilné inštitúcie a ktorá sa môže oprieť o vysoko profesionálne vojenské sily s hlbokým zmyslom pre demokraciu.“
Pinochet, najstarší zo šiestich detí colníka, nepochádzal z vojenskej rodiny a nenarodil sa ako charizmatický vodca. Hovorili o ňom ako o prostom mužovi, ktorého vojenská kariéra bola skôr núdzovým riešením. Pre nedostatok disciplíny ho vyhodili zo štátnej školy a neuspel ani na súkromnej. Prijatie do vojenskej školy zvládol údajne na tretíkrát.
Jeho rovesníci však tvrdia, že Pinochet pôsobil ako perfektný služobník. A lojalita zrejme u prezidenta Allendeho zavážila, keď ho v auguste 1973 vymenoval za vrchného veliteľa pozemných vojsk. Historici si nie sú istí, či Pinochet puč organizoval dlhšie, alebo sa pridal v poslednej chvíli. Rýchlo sa však zorientoval. Nespokojnosť s politikou Allendeho sa doma stupňovala a zvrhnutie socialistickej vlády vehementne podporovali Spojené štáty zhrozené z toho, že z Čile sa môže stať „ďalšia Kuba“ v regióne. Pinochet mal kontakty na CIA z roku 1956, keď ako vojenský atašé pôsobil na čílskom veľvyslanectve vo Washingtone.
Verejné popravy
Krátko po prevrate sa ujal moci. Rozpustil parlament, zakázal politické strany a vyhlásil sa za prezidenta. Len 11. septembra 1973 z politických dôvodov zatkli viac ako dvetisíc ľudí, do konca roka ďalších 13-tisíc. Zatýkalo sa priamo vo fabrikách, na univerzitách, v centrálach politických strán či v odboroch. Školy a verejné budovy sa premenili na koncentračné tábory. Najobávanejší bol štadión Estadio Nacional, kde zhromaždili 40-tisíc väzňov a verejne popravovali. Podľa nezávislej komisie zomrelo počas Pinochetovej vlády viac ako tritisíc osôb, ďalšie desaťtisíce skončili vo väzení alebo utiekli do exilu. Pinochetov režim zabíjal doma i v cudzine.
Úlohu hrdinu, ktorý zachránil krajinu pred komunizmom, hral až do konca. Až do konca mal stúpencov, ktorí s ním položili tisíce ľudských osudov na oltár ekonomických reforiem, ktoré v krajine presadili odchovanci uznávaného amerického ekonóma Miltona Friedmanna.
Na rozdiel od iných diktátorov Pinochet dokázal prijať porážku v referende v roku 1988 a postupne sa stiahnuť z verejného života. Robil to však s vedomím, či po tichej dohode, že v Čile má istý pokojný dôchodok. Až Veľká Británia v októbri 1998 prelomila tabu a nepriamo rozpútala sériu žalôb na generálovu hlavu. Pinochet sa však nikdy nedostal pred súd a jediné väzenie, ktoré zažil, bolo domáce. Osemnásť mesiacov strávil nedobrovoľne v Británii, kým ho prepustili domov zo zdravotných dôvodov a niekoľkrát nesmel opustiť svoj dom po žalobách za porušovanie ľudských práv. Jeho advokáti zakaždým uspeli s argumentom o zdravotnej nespôsobilosti. Zábery chorého starca pred súdnymi rozhodnutiami pravidelne striedali snímky arogantného generála.
Pokazená staroba
Na sklonku Pinochetovho života rady jeho obdivovateľov redli. Po správe o 27 miliónoch dolárov ukrytých na súkromných účtoch a žalobách za daňové úniky spľasol mýtus o mužovi, ktorý „nikdy nič neukradol“. Svoje 90. narodeniny už oslavoval takmer sám. Až potom prijal „politickú zodpovednosť“ za všetko, čo sa počas jeho éry stalo. No ani vtedy nič úprimne neoľutoval.
![]() ![]() Hroby Pinochetovho režimu a generál s Allendem (dole) krátko predtým, ako ho zvrhol. FOTO – REUTERS |