ch štatistík v dĺžke zlatých sérií sám.
Pred štartom helsinského šampionátu sa o toto prvenstvo delil s Martinou Moravcovou, no tá „siedme kozliatko“ v najväčšom fínskom plaveckom komplexe nezískala.
Paradoxne, čas 57,59 (jej najrýchlejší v tomto kalendárnom roku) by jej na zlato stačil na všetkých deviatich predchádzajúcich európskych šampionátoch. Vo Fínsku znamenal len bronz, keďže Holanďanka Inge Dekkerová i zlatá Nemka Antje Buchschulteová výrazne zrýchlili. Plavkyňa SC Magdeburg zaplávala siedmy najrýchlejší čas histórie 56,94 a o hodný kus skresala nemecký rekord.
Cenná skúsenosť
Paradoxne, Mankoč v cieli kajúcne vymenuvával, koľkých chýb sa na trati dopustil. V cieli bol o pol sekundy pomalší než vlani v talianskom Terste, no aj tak s prehľadom zvíťazil. „Ešte stále mám pred prenasledovateľmi značný náskok. Môžem si ich dovoliť,“ tvrdil slovinský polohovkár.
Plávanie vie byť kruté. Moravcová to za dlhé roky v plaveckej špičke často okúsila na vlastnej koži. „Nie raz sa mi prihodilo, že čas bol kvalitný a nestačil ani na medailu. Je to relatívne,“ tvrdí.
Koniec zlatej série sedemnásobnú európsku šampiónku z tejto trate (po prvý raz ju vyhrala v Sheffielde 1998) nerozladil.
Práve naopak. Do Helsínk sa vôbec nechcelo a motýlik jej nešiel. Nie a nie natrafiť na správnu techniku. Po US Open v Indiane, ktoré boli akousi generálkou na ME, ľutovala, že prihlášku na sever Európy vôbec vyplnila. Najmä, keď nechuť štartovať ešte zvyšovala únava z nekonečného cestovania.
V Helsinkách nastal obrat. Martina sa, presne podľa predpovede trénera Steva Collinsa, zlepšovala po každom štarte. Rýchla bola už na 50 m motýlik, kde skončila piata, aby si v záverečný deň šampionátu medailu predsa len vyplávala.
„Bronz je za danej situácie zázrak a pre mňa cenná skúsenosť, že sa to dá aj vtedy, keď tomu človek príliš neverí,“ myslí si už 30-násobná medailistka z ME v krátkom bazéne (19 - 7 - 4).
Zlý pocit po US Open sa rozplynul. Zostalo presvedčenie, že aj pri komplikáciách je schopná útočiť na medaily. V tomto roku sa z nej tešila na všetkých troch vrcholoch.
Na aprílových MS v krátkom bazéne v Šanghaji síce skončila na motýliku až štvrtá, no vynahradila si to bronzom na polohovej stovke.
Na júlových ME v dlhom bazéne v Budapešti získala striebro, keď ju na sto metrov motýľ zdolala len Holanďanka Dekkerová. Moravcová končí rok bez zlata, čo už dlho nezažila, no v tridsiatich rokoch má každý cenný kov dvojnásobnú cenu.
Križko konečne prerazil
Pre Slovensko boli helsinské majstrovstvá výnimočné vďaka Ľubošovi Križkovi. Po prvý raz v ére samostatnosti nevezie domov medailu len Moravcová. Dvadsaťsedemročný Trenčan láme slovenské znakárske rekordy na vrcholných podujatiach pravidelne. Na 50 i 100 m znak ich výrazne posunul i vo Fínsku a výkon z 50 m trate mu zaručil prekvapujúci bronz. Nebyť únavy a skutočnosti, že stovka ho čakala deň po finále päťdesiatky, mohol sa plavec banskobystrickej Dukly dočkať prvej účasti vo finále aj na olympijskej stovke (50 m znak sa na OH nepláva), kde skončil jedenásty. “Došli mu sily, ale už na to má,“ hrdo konštatoval jeho osobný tréner Jiří Walter.
Slovenské mužské plávanie čakalo na medailu viac než dvadsať rokov, Križko prístup k tréningu a bojovný duch je nádejou, že nezostane jedinou. „Dokázal som, že vo mne niečo je,“ jasal po historickej medaile natešený Križko. Walterove plány o účasti vo finále sto metrov znak na olympiáde v Pekingu už nevyzerajú ako číra utópia.
Smolenová bez osobáku
Denisa Smolenová zostala rannou plavkyňou. Popoludňajšieho štartu, ktorý by jej zaručil účasť v 16-člennom semifinále, sa nedočkala. Na všetkých troch motyľkárských tratiach (50, 100 i 200 m) bola od osobných rekordov ďaleko. Má len sedemnásť a bol to jej štvrtý vrchol za posledných dvanásť mesiacov.
Únava je pochopiteľná, no možno by plavkyni bratislavskej Slávii STU prospelo, ak by sa nehnala z jedného šampionátu na druhý. Menej je niekedy viac, no jej tréner Karol Máčik má vec opačný názor. „Len súperenie s najlepšími jej pomôže zlepšovať sa. Doma by takúto motiváciu nenašla.“
Moravcovej medaily z ME v 25 m bazéne
Stavanger 1994 0 1 1
Rostock 1996 1 1 1
Sheffield 1998 3 1 0
Lisabon 1999 2 1 0
Valencia 2000 3 0 1
Antverpy 2001 3 1 0
Riesa 2002 3 0 0
Dublin 2003 1 1 0
Viedeň 2004 2 1 0
Terst 2005 1 0 0
Helsinki 2006 0 0 1
Spolu 19 7 4
Medailové poradie krajín
1. Nemecko 6 6 3
2. Francúzsko 5 3 3
3. Taliansko 4 3 2
4. Rusko 4 1 4
5. Poľsko 3 5 4
6. Ukrajina 3 3 3
... 17. SLOVENSKO 0 0 2
Ľuboš Križko získal na ME bronz a má pred sebou ďalší cieľ.Účasť v olympijskom finále na 100 metrov znak. FOTO – SITA / ŠTARTFOTO |
Autor: RASTISLAV HRÍBIK, Helsinki