Happy Feet (Happy Feet) • Austrália - USA • 2006 • 108 minút • Scenár: Warren Coleman, John Collee, George Miller, Judy Morris • Réžia: George Miller • Výtvarník: David Nelson • Strih: Christian Gazal • Hudba: John Powell • Hlasy: Elijah Wood, Brittany Murphy, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Hugo Weaving, Robin Williams a ďalší • V českom znení: Vojta Kotek, Otakar Brosek, Simona Vrbická, Jan Šťastný, Jan Vondráček a ďalší • Premiéra v SR: 7. decembra
Bondovka Casino Royale si v amerických kinách do začiatku decembra pripísala tržby 115 miliónov dolárov, animovaný rodinný muzikál Happy Feet za rovnaký čas 121 miliónov.
Zdá sa, že v kurze sú fráčiky, smokingy sú out. Svoj kus práce odviedlo zaiste i tučniačie komando z Madagaskaru, no duchovné otcovstvo Happy Feet nijako nezaprie Putovanie tučniakov, Oscarom ocenený francúzsky celovečerný dokument o tučniakoch cisárskych a ich kurióznom životnom cykle.
Nekonečná púť na miesto hniezdenia, výber partnerov podľa spevu, starostlivosť oboch rodičov o vajíčka, „škôlky“ mláďat i hrozby dravcov... Tí, čo Putovanie tučniakov v našich kinách neignorovali, to všetko dobre poznajú. Tvorcovia Happy Feet len spojili Putovanie s princípom, známym nám z Príbehu o rytierovi a či Moulin Rouge.
Reálny základ, jednoduchý rozprávkový príbeh a výber známych hitov pop music. Čudná zmes, no viac ráz už zafungovala nielen u kritiky, ale aj v pokladniciach kín.
Tučniak Memphis nechal nešťastnou náhodou vychladnúť vajce, o ktoré sa mal starať. Vyliahol sa z neho zdravotne postihnutý Mumble. Nevie spievať a jemné detské prachové páperie sa mu nemení na dospelé operenie, zato miluje tanec a step. Skrátka outsider na pohľadanie.
Príbeh je nielen o tom, ako vysmievaný vydedenec zachráni práve vďaka svojmu handicapu celý tučniačí svet, ale aj o tom, ako sa napokon po mnohých peripetiách pomerí s otcom. Teda nič nové, ale ani nič pre drobizg, záležitosť skôr pre staršie deti a pre dospelých, ktorí poznajú aj použité piesne.
Happy Feet vznikol s nemalým rozpočtom osemdesiatpäť miliónov dolárov. Tanečné čísla pred kamerami predvádzali profesionálni tanečníci a stepári, až potom renderovaní a digitálne upravovaní do podoby tučniakov. Režisér George Miller má s počítačmi animovanými zvieratkami bohaté skúsenosti, veď okrem trilógie Mad Max a Čarodejníc z Eastwicku nakrútil aj Babe 2: Prasiatko v meste. Napriek tomu sa nevyvaroval viacerých chýb.
Fabulácia je priam nemožná, filmári si nerobia ťažkú hlavu z dramaturgie, záver pripomína nedokončeného animovaného Pána prsteňov R. Bakshiho z roku 1978 - podľa pravidla: čo nevieme nafilmovať, porozprávame.
Digitálna animácia sa zakladá na čo najvyššom stupni realizmu. Zvieratká sú poľudštené len málo, ľudia sú reálni. Otázkou, či ide o tučniakov kráľovských, cisárskych alebo imperátorských, nech sa zabávajú zoológovia.
Diváka viac zaujíma, či je v českom znení Vojta Kotek dôstojnou náhradou Elijaha Wooda. Našťastie pesničky, naspievané hercami v origináli (Brittany Murphy, Hugh Jackman, Nicole Kidman), zostali v pôvodnom znení. No i tak by si náročnejší divák viac vychutnal nedabovanú titulkovanú verziu filmu.
Ako sa v podobných prípadoch stalo zvykom, aj Happy Feet uvádzajú v zahraničí i veľkoformátové kiná Imax.
A naozaj, tento film najlepšie a spoľahlivo funguje nie ako príbeh, nie ako kumšt, ale predovšetkým ako atrakcia.