ritom zaznamenali pokles o 52,8 percenta. Naopak, poisťovacím korporáciám a penzijným fondom sa zisk zvýšil o 41,8 percenta.
Banky to nevedeli vysvetliť
Banky však nevedeli vysvetliť zníženie ziskovosti vo svojom sektore, lebo väčšina z nich má v porovnaní s minulým rokom vyššie zisky. „Podľa údajov Národnej banky Slovenska bol čistý zisk bankového sektora k 30. septembru minulého roka 11,481 miliardy a k 30. septembru 2006 11,972 miliardy korún, čiže o takom vysokom poklese nemôže byť ani reč,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Terézia Copláková.
Príčinou prudkého poklesu ziskovosti finančného sektora je záporný hospodársky výsledok Národnej banky Slovenska. Štatistický úrad totiž k hospodáreniu komerčných bánk pripočítava aj hospodársky výsledok centrálnej banky. „K 30. septembru tohto roka Národná banka Slovenska vykázala kumulovanú stratu 1,7 miliardy korún. V uvedenom hospodárskom výsledku nie sú zahrnuté rozdiely z ocenenia finančného majetku a majetku a záväzkov v cudzích menách,“ povedal hovorca centrálnej banky Igor Barát. Štatistický úrad odmietol poskytnúť bližšie údaje o tom, ako sa strata Národnej banky Slovenska podieľala na poklese ziskovosti finančných korporácií.
Ochrana údajov sledovaných subjektov mu vyplýva zo zákona, povedala Libuša Kolesárová zo Štatistického úradu.
„Takáto metodika skresľuje hospodárenie celého finančného odvetvia. Bolo by dobré, keby Štatistický úrad vyčlenil Národnú banku zvlášť,“ povedal analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Vlani mala centrálna banka zisk
Minulý rok mala Národná banka za rovnaké obdobie zisk 13,8 miliardy korún. „Súvisí to okrem iného s odlišným vývojom slovenskej meny, keďže posilňovanie slovenskej koruny oproti euru či doláru znižuje hodnotu zahraničných rezerv Národnej banky Slovenska a prejavuje sa ako strata,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Bez Národnej banky bol zisk finančných korporácií za deväť mesiacov roka 2006 23,7 miliardy korún. Je o niečo vyšší ako pred rokom, keď dosiahol necelých 23 miliárd korún, povedal analytik Mušák.
Podiel poisťovní na HDP sa zdvojnásobí
Siegfried Fatzi, generálny riaditeľ Wüstenrot poisťovne očakáva rast ziskovosti poisťovníctva. „Predpísané poistné bude dynamicky rásť, a to z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je rast národného hospodárstva.
Druhým dôvodom je rast podielu poisťovní na hrubom domácom produkte,“ povedal Fatzi. Minulý rok bol ich podiel viac ako tri percentá, v západoeurópskych krajinách šesť až deväť percent. „Očakávam, že podiel poisťovní na národnom hospodárstve sa zdvojnásobí,“ povedal šéf Wüstenrot Fatzi. Allianz-Slovenská poisťovňa predbežné údaje o svojom hospodárení neposkytuje.