ť v anonymite.
Za pravdepodobného kupca považuje zdroj európsku firmu Permira Advisers Ltd. No transakcia, ktorá by bola poslednou inštanciou verejne obchodovateľnej spoločnosti, ktorá sa dostala pod súkromný vplyv, sa zatiaľ nezavŕšila. Ešte vždy sa nemusí uskutočniť, informovali zdroje. Nie jasné, či sa k ponuke spoločnosti Permira pridajú aj iné firmy.
EMI kontroluje viac ako milión piesní
Pred dvoma týždňami EMI potvrdila, že jej predložili ponuku, no neprezradila záujemcu. Hodnota transakcie bola nejasná. Niektorí odborníci ju odhadovali na zhruba dve miliardy libier. EMI zahŕňa dve veľké značky v USA - Capitol Records a Virgin Records. Takisto mnohé medzinárodné činnosti. Jej najcennejším aktívom je EMI Music Publishing, piesňový katalóg, ktorý vlastní autorské práva na viac ako milión piesní. Americké značky tejto firmy distribuujú hudbu umelcov ako Beatles, Norah Jones či Beastie Boys.
Ponuka previesť akcie EMI do súkromného obchodovania prichádza po sérii neúspešných pokusov uzavrieť obchod s Warner Music Group Corp. EMI a Warner sa navzájom pokúšali pohltiť už niekoľko rokov. Pritom sedliacky rozum hovorí, že obe spoločnosti potrebujú narásť.
Iba takýmto spôsobom si môžu udržať konkurencieschopnosť v hudobnej brandži, kde dominujú Universal Music Group, firmy Vivendi SA a Sony BMG, spoločný podnik Sony Corp. a Bertelsmann AG.
Spojenie EMI a Warner Music nevyšlo
EMI a Warner Music odmietli ponuky druhej strany na jar aj v lete. V poslednom kole týchto diskusií EMI odmietla ponuku zo strany Warner v sume 2,52 miliardy libier, tvrdiac, že nie je dosť veľká, aby ju brala vážne. V júli obe spoločnosti vzdali svoje úsilie kúpiť sa navzájom, potom čo sa regulačná amtosféra stala nepriateľskou k takejto dohode. Vznikla tak, že regulátori EÚ boli pod tlakom súdu nútení znovu preskúmať základ, na ktorom schválili fúziu spoločností Sony a Bertelsmann v roku 2004.
Ťažké bremeno dlhu EMI a nízky stupeň úverovej schopnosti viedli mnohých k tomu, že ju považovali za nepravdepodobný cieľ pre investičných dravcov. No analytici mediálnej brandže povedali, že kupec by mohol kompenzovať tieto problémy tým, že by EMI rozložil na menšie časti - spoločnosti nahrávajúce hudbu a hudobné vydavateľstvá. EMI Music Publishing je momentálne najväčšia na svete.
Hudobní vydavatelia zažili v posledných rokoch prudký vzrast svojej hodnoty. Universal Music Group nedávno súhlasila, že zaplatí viac ako 2,1 miliardy dolárov za BMG Music Publishing, patriacu Bertelsmann AG, čo je oveľa menší hráč ako dcérska firma koncernu EMI.
Autor: ETHAN SMITH, DENNIS BERMAN Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.