enník Koha Ditore.
Úrady OSN v Kosove zaradili v roku 2003 Albánsku národnú armádu na zoznam teroristických organizácií.
V posledných dňoch zaznamenali ilegálne kontrolné body bývalých kosovskoalbánskych rebelov na bočných cestách na západe privincie v Drenici. Tá bola v rokoch 1998 - 1999 baštou Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) počas konfliktu so srbskými vládnymi silami. Správy miestnych obyvteľov o hliadkach ozbrojencov neskôr potvrdila aj kosovská polícia. Jej hovorkyňa povedala, že k budovaniu kontrolných bodov sa prihlásila Albánska národná armáda, tvrdé jadro rozpustenej UCK. „Posilnili sme bezpečnostné opatrenia a zvýšili policajnú prítomnosť v oblasti,“ dodala.
Ozbrojení muži prehľadávali vozidlá neďaleko mesta Djakovica, asi 80 kilometrov západne od Prištiny. Medzi nimi a políciou prišlo údajne aj ku krátkej prestrelke.
V Prištine aj v Belehrade panujú obavy, že odkladanie rozhodnutia o budúcom statuse Kosova može vyvolať násilnosti proti srbskej menšine, ktorá v provincii žije zväčša v enklávach pod ochranou síl NATO. Tieto obavy vyjadril nedávno aj odchádzajúci generálny tajomník OSN Kofi Annan. Kosovskí lídri vyzývajú občanov na zdržanlivosť .
Kosovo je formálne stále súčasťou Srbska. Od zásahu NATO proti režimu vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v roku 1999 je provincia pod správou OSN. Na pokoj medzi znepriatelenými etnikami dohliada 17-tisíc vojakov NATO vrátane slovenských.
Albánci, ktorí tvoria 90 percent kosovskej populácie, sa usilujú o nezávislosť. Belehrad to však odmieta, pretože Kosovo považuje za kolísku svojej kultúry a štátnosti.