37 osôb a potom spáchal samovraždu.
Vo štvrtok večer v zrýchlenom konaní odsúdili na štyri týždne devätnásťročného mladíka z Achernu. Ten deň predtým poslal krajinskému policajnému úradu v Stuttgarte e-mail, v ktorom hrozil, že prepadne priemyslovku, kam chodí. Priznal sa, že chcel imponovať svojej kamarátke.
Vážnejší prípad hlásili vo štvrtok z Mníchova. Denník Süddeutsche Zeitung písal, že dvadsaťjedenročný muž sa chystal pomstiť svojmu šéfovi za výpoveď a oznámil to na internete. „Zadržaný muž je časovanou bombou,“ povedal šéf mníchovského oddelenia vrážd Josef Wilfling. Svoju odbornú školu vraj chcel vyhodiť do povetria aj mladík zo saského Döbelnu, pretože ho vylúčili. Mladík, ktorý je nezvestný, to oznámil telefonicky.
„Enormná verejná pozornosť až hystéria je balzamom na zranené duše tých, ktorí sa myšlienkou šialených útokov zaoberajú,“ vysvetľuje pohnútky páchateľov alebo napodobňovateľov psychoanalytik Micha Hilgers.
Na politickej úrovni sa rozbehla debata o nebezpečenstve zabijackých počítačových hier a mnohí sa domáhajú ich zákazu. Ministerka spravodlivosti Brigitta Zypriesová to odmieta a tvrdí, že doterajšie zákony postačujú. Spory na túto tému sa vedú od najväčšieho nemeckého školského masakru v apríli 2002, keď devätnásťročný študent Robert Steinhäuser v Erfurte zastrelil na gymnáziu seba a predtým 16 ľudí. Už vtedy parlament sprísnil podmienky vlastníctva zbraní a novelizoval pravidlá na ochranu mládeže pred škodlivými mediálnymi vplyvmi.
V stredu na seba upozornil osemnásťročný stúpenec hry Counterstrike z Offenburgu, ktorého v ten deň polícia našla mŕtveho v lese. Spáchal samovraždu starou pištoľou svojho otca. Podozrenie, že mladík hrozil útokom na školu na internete, sa nepotvrdilo.
Minister vnútra krajiny Bádenska-Württemberska Heiribert Rech však bráni rozhodnutie uverejniť varovanie, že mladíka hľadajú v súvislosti s vyhrážkami. Psychológ Micha Hilgers zasa tvrdí, že mediálna pozornosť naopak stimuluje iných páchateľov namiesto toho, aby ich odradila.
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk