Návštevníci si budú môcť pozrieť filmy z 90. rokov, ktoré Němec nakrútil po návrate z emigrácie - Jméno kódu: Rubín, Noční hovory s matkou a Toyen.
Zatiaľ čo film Jméno kódu: Rubín je mystifikačným mystériom, autobiografická snímka Noční hovory s matkou zachytáva putovanie Prahou od Václavského námestia s krátkymi odbočkami do exilu v Kalifornii a Mníchove až po Olšanské cintoríny, kde je pochovaná režisérova matka. Toyen je celovečerný film s dokumentárnymi prvkami o živote českej maliarky Toyen, vlastným menom Marie Čermínová.
Ján Němec sa narodil v roku 1936 v Prahe. Na Katedre filmovej réžie pražskej FAMU študoval u Václava Kršku, po skončení školy nakrútil svoj prvý film, krátkometrážne Sousto. Jeho celovečerným hraným debutom je snímka Démanty noci.
Napriek tomu, že s druhou celovečernou snímkou O slavnosti a hostech získal Němec cenu filmovej kritiky na MFF v Bergame a anglický odborný časopis Film and Filming ho vybral za najlepšieho svetového režiséra roku 1969, komunisti jeho činnosť v Československu zakázali.
V roku 1974 preto emigroval a následne až do roku 1990 žil v SRN, Veľkej Británii a USA. Počas tohto obdobia nakrútil okrem iných aj The Czech Connection, Královská svatba či Proměna. Po návrate z emigrácie v Němcovej filmografii okrem troch spomínaných filmov pribudli aj V žáru královské lásky, Gen, Genus a ďalšie.