BRATISLAVA - Správcovská spoločnosť VÚB AM zlúčila začiatkom decembra niektoré podielové fondy, ktoré má v správe. Spoločnosť to vysvetlila menším záujmom klientov investovať práve do nich. "Keďže so správou každého fondu sú spojené náklady, rozhodli sme sa ich počet zredukovať," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Marián Matušovič.
Podľa zákona o kolektívnom investovaní majú správcovské spoločnosti možnosť podielové fondy nielen vytvárať, ale aj ich zlučovať. Dôvodom pre zlúčenie fondov môže byť ich podobná investičná stratégia alebo vykazovanie nižšej čistej hodnoty aktív niektorého fondu.
Zlučovali sa fondy s menším majetkom
VÚB AM spojil dlhopisové fondy s konzervatívnou stratégiou (Dlhopisový Eurofond, Dlhopisový dolárový a Konzervatívny Premium fond) so zmiešaným fondom Konzervatívne portfólio s podobnou stratégiou. Okrem toho zlúčil akciový fond Svetové akcie so zmiešaným fondom Dynamické portfólio rovnako s podobnou stratégiou. VÚB AM tak v súčasnosti spravuje namiesto desiatich už len šesť podielových fondov.
Podľa objemu spravovaného majetku šlo o menšie fondy. Čistá hodnota ich majetku pred zlúčením dosahovala 200 až 300 miliónov korún. Pre porovnanie čistá hodnota majetku v Konzervatívnom portfóliu bola pred zlúčením 9,6 miliardy korún. Podľa Sylvie Hyžovej z VÚB AM o efektívnej správe portfólií fondov má zmysel hovoriť pri spravovanom majetku aspoň
2 miliardy korún.
Zlúčením fondov sa podľa spoločnosti znížia náklady na správu cenných papierov či transakčné náklady. "Len náklady na nákup cenných papierov ubral z výkonnosti menšieho fondu zhruba 2 percentá. Pri väčších fondoch sú tieto náklady pod 1 percento," povedala Hyžová. Úspora nákladov môže viesť k zníženiu poplatkov, ktoré platí klient.
Spájať fondy nebudú
všetci správcovia
VÚB AM nie je na trhu jedinou správcovskou spoločnosťou, ktorá zlúčila podielové fondy. Istro AM spojil v auguste dva podielové fondy - Medzinárodný vyvážený a EURO konvergentný vyvážený fond. "Zlúčenie sa uskutočnilo najmä z dôvodu zvýšenia efektívnosti pri riadení portfólia fondu a nemá vplyv na zmenu poplatkov hradených klientmi," povedala Miroslava Remenárová z Istrobanky.
Správcovské spoločnosti AM Slovenskej sporiteľne, ČSOB AM ani Tatra AM o podobnom kroku neuvažujú. "Mnoho spoločností na slovenskom trhu má však viacero fondov s rovnakým alebo podobným zameraním v rôznych menách, napríklad v korunách a eurách. Z tohto dôvodu môže v budúcnosti v súvislosti s prijatím eura dôjsť k zlúčeniu takýchto fondov," nevylúčila Tatiana Balážová z ČSOB AM.
Podľa Matušoviča bude otázka znižovania počtu podielových fondov na európskom trhu čoraz aktuálnejšia v snahe odolať konkurencii väčších a efektívnejších amerických fondov. Veľa investičných spoločností v Európe totiž ponúka desiatky malých fondov s veľmi podobnou investičnou stratégiou.
Predseda predstavenstva AM Slovenskej sporiteľne Roman Vlček si však nemyslí, že zlučovanie fondov sa stane trendom na slovenskom trhu, keďže tu nie je veľký počet podielových fondov. "Ich zlučovanie má význam skôr pre zahraničné spoločnosti, ktoré spravujú stovky fondov," povedal Vlček. (of)