Napríklad za borovicu do dvoch metrov výšky zaplatí zákazník 330 korún, čo je o 12 korún viac ako vlani.
Záujem verejnosti o stromčeky je rovnaký ako v minulých rokoch. Masívny záujem o klientelu zo strany supermarketov, ktoré dovážajú stromčeky zo zahraničia, však spôsobil, že lesníci dodajú na trh o takmer 1500 kusov stromov menej. Väčšinu sortimentu tvoria borovice a smreky. Lesníci dodajú do predaja iba 40 jedlí, pretože ich je v lesoch najmenej.
Vianočné stromčeky pochádzajú z tzv. výchovných zásahov v porastoch, pri ktorých lesníci vyberajú menej kvalitné jedince, aby vytvorili priestor a optimálne podmienky pre najkvalitnejšie stromy.
Lesníci reagovali aj na stúpajúci záujem zákazníkov o exkluzívne, nie práve najlacnejšie stromčeky, pestované na špeciálnych plantážach. V roku 2006 Odštepný závod Semenoles založil 5,42 hektára nových plantáží vianočných stromčekov. Vysadili 27 091 kusov ihličnanov atraktívnych druhov, ako napríklad jedľa Nordmannova, jedľa srienistá, smrek pichľavý, smrek omorikový, jedľa arizonská. Na vianočné stromčeky z týchto plantáží si budú musieť zákazníci počkať sedem až osem rokov.
Najslávnejším vianočným stromčekom zo Slovenska je tridsaťmetrový smrek, ktorý rástol za potokom pri ceste zo Zázrivej do Oravskej Lesnej. V roku 1994 ho darovali Svätému Otcovi a stál na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.
Tradícia zdobenia vianočných stromčekov sa začala už v 16. storočí. Pochádza zo severného Nemecka a do ostatného sveta sa rozšírila až začiatkom 19. storočia.
Ceny stromčekov
Za smrek do jedného metra zaplatíte do 125 korún, o meter vyšší už stojí do 250 a trojmetrový do 405 korún.
Borovica v tých istých výškach sa pohybuje od 110 do 810 korún a jedľa od 135 do 925 korún podľa kvality.
Autor: wm