ento titul grécky Patras, nasledovať bude Luxemburg.
Od roku 2009 určia vždy jedno mesto zo starého a jedno z nového členského štátu. Slovensko dostalo šancu spolu s Francúzskom, tam majú záujem aj veľké mestá ako Lyon či Marseille. Informačnú kampaň o projekte spustilo ministerstvo kultúry po skončení sobotných komunálnych volieb.
Súťaž je otvorená pre všetky slovenské mestá, šéf odboru medzinárodných vzťahov na ministerstve kultúry Ladislav Šimko však pripomenul, že vzhľadom na náklady sú najväčšími favoritmi krajské mestá. Posudzovať sa nebude len „európsky rozmer“ a atraktivita celoročného programu, ktorý mesto ponúkne, ale aj to, či je kultúrny rozvoj mesta udržateľný aj po skončení akcie.
Víťaz bude známy až po vyhodnotení druhého kola v auguste 2008. Rozhodne o ňom komisia zo šiestich slovenských zástupcov a siedmich nominantov európskych inštitúcií. Operačné náklady odhadlo ministerstvo na 25 až 40 miliónov eur. Okrem toho budú potrebné peniaze na infraštruktúru či rekonštrukciu pamiatok. Doterajšie „hlavné mestá kultúry“ minuli až 220 miliónov eur, zvýšil sa v nich však turistický ruch.
Štúdia z roku 2004 ukázala, že z 21 miest s titulom kultúry, išlo 57 percent rozpočtu zo štátnych rozpočtov, mestské zastupiteľstvá prispeli asi pätinou, regióny desatinou. Európske zdroje dosiahli v priemere menej ako 2 percentá.
Európske hlavné mestá kultúry
2005 Cork (Írsko)
2006 Patras (Grécko )
2007 Luxembourg (Luxembursko ), Sibiu (Rumunsko)
2008 Liverpool (Veľká Británia), Stavanger (Nórsko)
2009 Vilnius (Litva), Linec (Rakúsko)
2010 Pécs (Maďarsko), Essen (Nemecko), Istanbul (Turecko)
2011 Fínsko, Estónsko
2012 Portugalsko, Slovinsko
2013 Francúzsko, Slovensko
Autor: zu