Do Bruselu včas neposlalo žiadosť o emisné povolenia na obdobie 2008 - 2012 a nedodalo plán znižovania deficitu štátnej kasy. V prvom prípade malo byť hotové do júna a za päťmesačné meškanie už komisia rozbehla sankčnú procedúru. Topolánkova vláda chce predstavu, koľko ton emisií oxidu uhličitého budú môcť české podniky po roku 2008 vypustiť do ovzdušia, schváliť dnes. To sa ešte dá prepáčiť.
V prípade druhého povinného dokumentu je tolerancia ešte väčšia. Euroúradníci v komisii hovoria, že na českú predstavu reformy verejných financií, ktorá mala v Bruseli ležať už týždeň, môžu pri „závažných dôvodoch“ počkať niekoľko mesiacov, pričom medzi dôležité dôvody patrí neexistencia vlády. Na „čakanie na vládu“ si v Bruseli zvykli. Vlani to bolo Poľsko a Nemecko.
Inak je pokoj. Česká diplomaticko-úradnícka mašina v Bruseli šliape. Tunajšie bezvládie tak prispieva najmä k bruselskému koloritu, keď cudzinci oboznámení so situáciou namiesto „Ako sa máš?“ zdravia „Tak čo, už máte vládu?“.
Najlepší sú tunajší Maďari a ich vtip, že by Česko malo žiadať o zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčšia NGO - „nevládna“ organizácia - na svete.
Keď sa minister financií Vlastimil Tlustý Bruselu najskôr vyhýbal a potom prišiel len preto, aby pre pivo zablokoval daňovú dohodu, pôsobili sme chvíľu neústretovo. No Praha má zatiaľ šťastie. Tí, ktorí sa so svetom veľmi nebavia a ak áno, tak hovoria každý deň niečo iné, prípadne len nie, sú Poliaci. V porovnaní s nimi sa Česko správa ako normálny štát.