(INEKO). Z 22 oslovených ekonómov a analytikov si šestnásť myslí, že vláda dodrží plánovaný termín a zavedie euro v roku 2009. Zvyšných šesť tvrdí, že sa jej to nepodarí.
Za vyšším optimizmom ekonómov je rýchly ekonomický rast, posilňovanie koruny, pokles cien ropy a miernejšie zdraženie regulovaných cien, v niektorých prípadoch aj ich pokles. „To sú hlavné faktory, ktoré sa v novembri podpísali pod zvýšenie pravdepodobnosti prijatia eura v januári 2009,“ povedal Peter Goliáš z INEKO. Tieto faktory prispeli k zníženiu očakávanej inflácie.
Ropa zostáva rizikom
Slovensko už teraz plní dve kritériá. Verejný dlh má nižší ako 60 percent hrubého domáceho produktu. V súlade s požiadavkami únie sú aj dlhodobé úrokové sadzby. Podľa návrhu rozpočtu na budúci rok, o ktorom v súčasnosti rokuje parlament, by sme mali splniť aj požiadavku na schodok verejných financií. Ten má byť nižší ako tri percentá HDP. Problémy sú zatiaľ s infláciou.
Pre Slovensko je rozhodujúca priemerná ročná inflácia ku koncu marca 2008. Podľa ekonómov by v tom období mala dosiahnuť dva a pol percenta. Maastrichtské kritérium by malo byť 2,9 percenta. „Avizovaný pokles cien plynu pre domácnosti od januára zvyšuje šancu na splnenie inflačného kritéria,“ povedal v prieskume ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Pri tlmení inflácie výrazne pomáha spevňujúca sa koruna, ktorá zlacňuje ceny dovážaných tovarov. Ekonómovia sa zhodujú, že ceny ropy zostávajú rizikom pre zavedenie eura aj napriek poklesu v posledných mesiacoch. „Ropa pri razantnejšom zdražení dramaticky znižuje šance plniť inflačné kritérium,“ povedal ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Nemusia nás prijať, aj keď kritériá splníme
Bývalý štátny tajomník Vladimír Tvaroška upozorňuje, že problém môže nastať, ak Európska komisia bude prísne posudzovať infláciu. „Od Európskej komisie a Európskej centrálnej banky môže byť spochybnená udržateľnosť nízkej inflácie,“ povedal Tvaroška. Slovensko môže splniť všetky kritériá vrátane inflačného. No komisia môže povedať, že k nízkej inflácii pomohla ekonomike najmä silnejúca koruna. Po vstupe do eurozóny krajina už nebude môcť požívať výhody menového kurzu a zhodnocujúcej sa domácej meny, keďže o ňu príde. Komisia by tak mohla namietať riziko, že po zavedení eura by sa inflácia mohla dostať nad požadovanú hodnotu.
Kritérium verejného deficitu
Elena Kohútiková, členka predstavenstva VÚB
„Ak nenastane nejaký nečakaný robustný vonkajší šok, predpokladám splnenie fiškálneho kritéria aj s rezervou. Súčasný ekonomický cyklus dáva na to všetky predpoklady.“
Juraj Kotian, Slovenská sporiteľňa
„Rizikom v posudzovaní sa môže stať udržateľnosť deficitu. Najmä keď únia prihliadne na cyklicky očistený deficit verejných financií, ktorý by sa mohol blížiť k úrovni 4 percent HDP. Takáto úroveň by nemusela byť úniou akceptovaná. Štrukturálny deficit totiž zostáva naďalej veľmi vysoký a pokles deficitu pod 3 percentá by bol dosiahnutý len vďaka mimoriadne vysokému rastu HDP.“
Vladimír Tvaroška, bývalý štátny tajomník MF SR
„Rozpočet je zostavený s deficitom takmer 3 percentá HDP, čo znamená prakticky nulovú rezervu. Pri takto zostavenom rozpočte existuje podstatné riziko, že kritérium splnené nebude. Viaceré časti verejných financií, ako napríklad hospodárenie samospráv, pritom vláda ani nemá pod priamou kontrolou.“
Kritérium inflácie
Ján Kovalčík, Trend Analyses
„Inflačné kritérium považujem za splniteľné, ak ho nenabúra krátkozraké rozdávanie z verejných zdrojov. Ak vláda podľahne pokušeniu využiť vyššie príjmy plynúce z rýchleho rastu ekonomiky na zvýšenie výdavkov, hazarduje s infláciou.“
Pavol Ondriska, ING DSS
„Príklon vlády k zvyšovaniu výdavkov rozpočtu a silná spotreba domácností drží v hre dopytové tlaky. Tie na pozadí politického tlaku na pokles regulovaných cien a silného nominálneho posilnenia koruny môžu dať do rúk únie námietku o udržateľnosti inflačného kritéria, i keď nominálne bude zrejme splnené.“
Ján Tóth, ING Bank
„Nedávne rozhodnutia regulačného úradu o cenách plynu a elektriny, ako aj posilňovanie sa koruny výrazne zvýšilo pravdepodobnosť splnenia inflačného kritéria.“
Zdroj: Prieskum INEKO