mobilné pripojenie na internet je výrazne rýchlejšie ako konkurencie. T-Mobile podložil svoje tvrdenia výsledkami banskobystrického Výskumného ústavu spojov. Jeho služby využívajú aj štátne inštitúcie, ako napríklad Telekomunikačný úrad.
Orange na to zareagoval výzvou na verejné a transparentné porovnanie rýchlostí oboch služieb - teda Rýchleho internetu od T-Mobile a Orange Internet Expressu. Riaditeľka technického úseku spoločnosti Orange Dana Prekopová povedala, že ľudia by sa mali rozhodovať na základe objektívnych informácií, „a nie účelových interpretácií podsúvaných verejnosti, ktoré znevažujú konkurenciu a sú neetické“. Podľa Prekopovej sa kontrolné merania, ktoré si robil Orange sám, výrazne odlišujú od výsledkov prezentovaných ich konkurentom.
T-Mobile čiastočne zverejnil metodiku
T-Mobile je prekvapený tým, že sa Orange pokúša spochybniť nezávislé merania vedeckej inštitúcie a v súčasnosti zvažuje, ako na výzvu Orangeu zareaguje. „Je samozrejmé, že ak niekto vyjde z takéhoto prieskumu s výrazne horším výsledkom, bude hľadať všetky spôsoby, ako ho spochybniť,“ povedal šéf komunikačného oddelenia T-Mobilu Juraj Droba.
Samotný výskumný ústav sa k výsledkom meraní ani k metodike merania nemohol vyjadriť. Nedovoľuje mu to zmluva s T-Mobilom. Operátor však čiastočne metodiku zverejnil. Porovnávanie sa uskutočnilo v ôsmich slovenských mestách, kde majú obaja operátori adekvátne pokrytie signálom. Merania sa uskutočnili mimo hlavnej prevádzky. Porovnávané hodnoty vznikli ako priemer z viacerých meraní. Pri zisťovaní reakcie siete to bolo 100 meraní a pri rýchlosti sťahovania, načítania internetovej stránky a posielania e-mailu to bolo 5 meraní. Ústav použil na merania „najlepšie na trhu dostupné zariadenia oboch operátorov“. Orange kritizoval napríklad to, že pri zariadeniach nebola uverejnená verzia ovládacieho programu zariadenia, tzv. firmvéru.
Čo majú merania ukázať
Operátori sa rozchádzajú aj v názore na to, čo by malo meranie rýchlostí mobilného internetu ukázať zákazníkom. T-Mobile chcel meraniami potvrdiť to, že jeho mobilný internet je lepší vo väčšine podstatných parametrov. Na druhej strane Orange nechce dokazovať to, ktorá služba je lepšia. „Cieľom je poskytnúť zákazníkom dôveryhodné a nespochybniteľné informácie, aby si mohli sami vybrať,“ povedal hovorca Orangeu Peter Tóth.
Podľa Drobu z T-Mobilu sa však už objektívne meranie uskutočnilo. „Skutočnosť, že merania robila dôveryhodná tretia strana, nám dali uplnú istotu, aby sme merania využili v inzercii,“ povedal.
Obaja operátori sa už v minulosti niekoľkokrát v komunikácii so zákazníkmi predbiehali v tom, ktorý je lepší a ponúka lepšie služby. „Takéto kampane patria k telekomunikačnému biznisu a sú bežné aj v zahraničí,“ povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Dodal, že kampane sa zrejme zostria po príchode Telefónicy O2 na slovenský trh.
Rozdiel nie je veľmi výrazný
Operátori medzi sebou porovnávajú služby založené na dvoch rôznych technológiách. T-Mobilu funguje na Flash-OFDM známej aj pod názvom Flarion. Orange využíva nadstavbu siete tretej generácie HSDPA. Aj preto sa líšia maximálne rýchlosti. T-Mobile ponúka v súčasnosti maximálnu teoretickú rýchlosť 5,3 megabitu za sekundu a Orange 3,6 mebagitu za sekundu. „Pri dobrej sile signálu je Flarion rýchlejší. Veľa používateľov však hovorí, že aj keď sú v zóne so silným pokrytím, tak nedosahujú adekvátne rýchlosti,“ povedal odborník z mesačníka PC Revue Michal Holeš. Rýchlosť pripojenia totiž podľa neho ovplyvňuje členitosť terénu či okolité budovy. Z pohľadu používateľa nie je podľa Holeša rozdiel medzi oboma technológiami pri prezeraní internetových stránok veľmi výrazný.
Nevýhodou technológie T-Mobilu je to, že je zatiaľ len na Slovensku. Siete tretej generácie aj ich nadstavbu HSDPA ponúkajú operátori aj v iných krajinách Európskej únie. Obe technológie umožňujú v budúcnosti ďalšie zrýchlenie.