tálom by mala v budúcnosti pomôcť k rastu postavených nájomných bytov z terajších 3000 zhruba na 8000 ročne. „Môže dôjsť k určitej dynamike výstavby nájomných bytov bez toho, aby štát musel dávať viac do podpory nájomného bývania, ako dáva teraz,“ poznamenal Fico. Kabinet by podľa neho mal návrh projektu prerokovať do konca januára budúceho roka a následne urobiť príslušné úpravy legislatívy.
Nájomné byty by mali stavať neziskové organizácie, ktoré založia obce spolu so súkromnými investormi, napríklad stavebnými sporiteľňami alebo bankami.
Prenájom bude do 6000 korún mesačne
„Projekt je určený pre všetky spoločnosti s prebytkom kapitálu, ktoré chcú investovať,“ povedal Fico. Byty budú prenajímať na desať rokov mladým rodinám, ktorých mesačne budú stáť do 6000 korún. Neskôr si ich budú môcť odkúpiť alebo sa budú prenajímať ďalej.
Štát v súčasnosti dáva na výstavbu nájomných bytov ročne okolo štyroch miliárd korún, čo postačuje na výstavbu asi troch tisícok bytov.
Spoluprácu v rámci verejno-súkromného projektu (PPP) sa zdá byť podľa slov Fica prospešná pre štát. Ten nevynaloží na výstavbu štartovacích nájomných bytov, teda nie sociálnych, žiadne peniaze, pričom rozpočtovaná suma na nájomné bývanie v roku 2007 je asi 4 miliardy Sk. Úlohou investora, ktorý sa pre spomínaný projekt rozhodne, bude založiť s obcou neziskovú organizáciu.
Česko chce nižšiu DPH pre výstavbu bytov
České ministerstvo financií ide inou cestou. Tamojšej vláde navrhne, aby výstavba všetkých domov a bytov bola aj naďalej zaradená do nižšej päťpercentnej sadzby dane z pridanej hodnoty. Rezort tak odmietol predošlý návrh, aby pre výstavbu bytov väčších než 90 štvorcových metrov podlahovej plochy a domov nad 150 štvorcových metrov bola od roku 2008 uplatnená 19-percentná sadzba DPH.
„Stanovenie určitých limitov by viedlo k ich obchádzaniu, nehľadiac na to, že nových bytov či domov prekračujúcich skôr navrhovanú hranicu sa stavia málo,“ povedal hovorca ministerstva Robert Lukášek.