Termínované účty opäť neprekonali rast cien

Alternatívou k bankovým vkladom sú fondy peňažného trhu.

Ide rovnako o konzervatívne produkty, ktoré sú vhodné najmä

na vytvorenie finančnej rezervy pre prípad

nepredvídaných udalostí. Na obe formy uloženia peňazí nemožno hľadieť ako na investíciu, pretože môžu ponúknuť len veľmi

obmedzené zhodnotenie.

A k si človek uložil koncom októbra minulého roku peniaze na termínovaný účet s viazanosťou 12 mesiacov, je z výnosu pravdepodobne sklamaný. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vyjadrené infláciou totiž opäť rástli viac ako zarobili vklady v bankách. Niet sa čo čudovať, zhruba pred rokom totiž sadzby Národnej banky Slovenska do-

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

siahli historické dno. A inflácia ťahaná najmä rastom cien energií, ale aj spotrebou domácností prekonávala očakávania analytikov. Až prinútila Národnú banku Slovenska úrokové sadzby zvyšovať.

Ako sa zhodnotilo 50 000 korún vložených na termínovaných vkladoch v slovenských bankách nominálne aj reálne, zistíte z tabuľky na strane 9. Očakávané zhodnotenie takého istého vkladu v nadchádzajúcom roku je v tabuľke na strane 8. Podľa aktuálne ponúkaných úrokov v bankách a očakávanej inflácie v budúcom roku sa zdá, že termínované účty svojim vkladateľom v budúcom roku zarobia malé

reálne zisky.

Vyššie úroky, nižšia inflácia

Rok po dosiahnutí najnižších úrokov sa situácia zmenila a analytici predpovedajú, že sa nachádzame blízko stropu základnej úrokovej sadzby centrálnej banky. Rast sadzieb sa odzrkadlil aj na úročení vkladov v bankách. To za posledný rok výrazne vzrástlo. Ak k tomu pripočítame záväzok Slovenska dodržať Maastrichtské kritériá nevyhnutné na prijatie eura, medzi ktoré patrí inflácia pod troma percentami, je celkom reálne, že už v nadchá-dzajúcom roku zhodnotenie vkladov v bankách prekoná rast spotrebiteľských cien.

SkryťVypnúť reklamu

Vklad nie je investícia

Aj napriek tomu nie je možné na termínovaný účet alebo vkladnú knižku hľadieť ako na investíciu. Ľudia by ich mali využívať skôr na vytváranie finančnej rezervy, určenej na nepredvídané udalosti, ktoré môžu výrazne zasiahnuť rodinný rozpočet. Napríklad na náklady spojené s opravou pokazeného auta, vykrytím dlhšej práceneschopnosti alebo výmenou prasknutých radiátorov.

Výška je individuálna

Výška finančnej rezervy je veľmi individuálna. Vo všeobecnosti by mala tvoriť sumu zodpovedajúcu asi trom až šiestim mesačným platom človeka. Po vytvorení finančnej rezervy by mal klient zvyšné úspory investovať tak, aby naplnil svoje osobné potreby a ciele.

Zhodnotenie nie je dôležité

Ak klient popri núdzovej rezerve peniaze aj inak zhodnocuje, nemusí sa pozastavovať nad úročením vkladov v bankách. Pri produktoch určených na núdzovú rezervu totiž nie je dôležité zhodnotenie vkladu, ale skôr vysoká dostupnosť peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto smere je nevýhodou pri termínovaných účtoch v bankách ich viazanosť. Od nej sa spravidla odvíja aj zhodnotenie peňazí. Čím dlhšie klient nemôže disponovať s vkladom, tým vyššie úročenie väčšinou dostane. No ak je vôbec predčasný výber hotovosti možný pred dňom splatnosti, tak sa spája s pomerne vysokými poplatkami. Preto by mal človek pri termínovaných vkladoch uprednostniť skôr kratšie viazanosti. Prípadne si vybrať vkladové účty, pri ktorých nie je žiadna viazanosť.

Alternatíva: podielový fond

Alternatívou k termínovaným účtom, ktorá je vhodná na vytvorenie finančnej rezervy sú korunové fondy peňažného trhu. Z hľadiska dostupnosti investície sú podstatne výhodnejšie ako termínované účty, pretože pri nich podielnik nemá žiadnu viazanosť. Pri odpredaji podielov správcovskej spoločnosti (tak-zvanej redemácii), klient dostane peniaze na účet najneskôr do 15 dní. Aj keď spravidla to správcovia stihnú aj za dva až tri dni.

SkryťVypnúť reklamu

Investícia do podielových fondov však nie je bezplatná. A môže sa stať, že pri skorom odpredaji podielov ešte výnosy nedosiahnu ani výšku poplatkov. Odporúčaný investičný horizont pri fondoch peňažného trhu je okolo jedného roka. A s tým by mal klient počítať.

Ako porovnávať výnosy

Pri porovnávaní výkonnosti korunových fondov peňažného trhu a termínovaných účtov bánk robia klienti často chybu, pretože porovnávajú minulé výnosy s budúcimi. Tabuľky štatistík podielových fondov totiž ukazujú zhodnotenie do minulosti. Teda o koľko peniaze podielnikov zhodnotili za posledný týždeň, mesiac, rok, tri roky či päť rokov.

Na druhej strane prehľady úrokových sadzieb termínovaných účtov bánk zasa ukazujú zhodnotenie do budúcnosti.

Teda to, čo klient dostane o dané obdobie, ak do nich teraz vloží svoje peniaze. Ak teda investor chce zistiť, ktorý z produktov mu priniesol napríklad za posledný rok vyššie zhodnotenie, mal by sa pozrieť na aktuálne výsledky zhodnotenia fondov za posledný rok a ponuku úročenia vkladov bánk spred roka.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na viazanosť

Porovnávanie ročnej výkonnosti fondu s termínovaným účtom viazaným na 12 mesiacov nie je úplne korektné, keďže pri fonde sa klient k peniazom dostane prakticky do niekoľkých dní. Ak si však na porovnanie záujemca vyberie kratšie viazanosti, mal by zohľadniť všetky zmeny úročenia vkladov, ktoré počas sledovaného roka nastali.

Bezpečnosť

Každý vklad aj investícia je spojená s istou mierou rizika. Aj banka, ktorej klient zverí svoje peniaze môže skrachovať. Slovenským príkladom sú AG Banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka. Za chránené nedostupné vklady zo zákona ručí Fond ochrany vkladov, do ktorého banky povinne prispievajú. Klient má však garantovanú iba náhradu do výšky 90 percent chráneného nedostupného vkladu, najviac do sumy rovnej 20 000 eur, čo v súčasnosti podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska predstavuje približne 716 000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Garancie pri fondoch

Pri podielových fondoch garancie Fondu ochrany vkladov neexistujú. No ani nie sú potrebné. Pretože zatiaľ čo pri vklade na účet sa peniaze stávajú súčasťou majetku banky, ktorá voči klientovi eviduje záväzok, pri podielových fondoch peniaze zostávajú majetkom podielnika po

celý čas. Podielový fond nemá právnu subjektivitu. Má oddelené účtovníctvo od správcovskej spoločnosti. A peniaze, ktoré od podielnikov zhromažďuje sa nemôžu stať predmetom exekúcie v prípade krachu správcovskej spoločnosti.

Ochrana štátu

Správcovské spoločnosti podnikajú v zmysle zákona o kolektívnom investovaní pod prísnym dohľadom Národnej banky Slovenska, ktorá im vydáva na túto činnosť licenciu. V prípade finančných problémov správcu je to práve centrálna banka ako štátny dozor, ktorá zavedie nútenú správu fondu novým správcom, u ktorého si klient môže vybrať 100 percent aktuálnej hodnoty svojej investície.

SkryťVypnúť reklamu

Dohľad depozitára

Okrem štátu nad činnosťou správcovskej spoločnosti bdie aj takzvaný depozitár. Je ním banka, ktorá vedie účet podielového fondu, na ktorý klienti vkladajú svoje peniaze. V hre je nielen dobrá povesť banky, ale aj licencie, ktorú jej vydala Národná banka Slovenska. Preto ak by správca vydal príkaz v rozpore so zákonom o kolektívnom investovaní, depozitár ho nesmie vykonať. A zároveň musí pokus o porušenie zákona ohlásiť štátnemu dozoru.

Audit hospodárenia

Ďalšou zárukou bezpečnosti podielových fondov sú správy audítorských spoločností, ktoré každoročne preverujú účtovníctva správcovských spoločností a ich nakladanie s peniazmi

klientov podielových fondov. Správcovské spoločnosti si môže skontrolovať aj samotný klient, a to prostredníctvom výročných správ, ktoré nájde napríklad na internetových stránkach.

SkryťVypnúť reklamu

Trhové riziko

Majiteľ termínovaného účtu si vie dopredu vypočítať, koľko na úrokoch v banke zarobí. Výška úročenia počas viazanosti vkladu je totiž garantovaná. Na druhej strane, pri podielových fondoch výnos závisí od vývoja na trhoch a zhodnotenie z minulosti nie je zárukou budúcich výnosov. Aj keď pri nízkorizikových fondoch peňažného trhu sa dá zhodnotenie pomerne spoľahlivo odhad-núť. Investujú totiž predovšetkým do nástrojov peňažného trhu a dlhopisov s krátkou splatnosťou.

Rizikovosť fondov peňažného trhu vyplýva z reakcií na zmeny úrokových sadzieb. Pri ich poklese výnosy zvyčajne rastú. A, naopak, v prípade zvýšenia sadzieb výnosy klesajú. No keďže väčšina portfólia je na bankových úložkách a citlivosť na zmenu úrokov je nízka, pokles je obmedzený.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky

V oblasti poplatkov sú na tom lepšie termínované účty. Za ich založenie, vedenie a zrušenie v deň splatnosti si banky neúčtujú nič. Pri podielových fondoch klient platí spravidla tri druhy poplatkov. Všetky si správcovská spoločnosť účtuje ako percento z investície.

Prvým je jednorazový poplatok pri vydaní podielov. Ten sa v súčasnosti pri fondoch peňažného trhu pohybuje od 0,1 do 0,6 percenta. Klient ďalej platí každý rok poplatok za ročnú správu a depozitára. Tento poplatok je priamo započítaný v cene podielu, preto si ho väčšina podielnikov ani neuvedomuje. Jeho výška pri korunových fondoch peňažného trhu predstavuje od 0,2 do 1,1 percenta ročne.

Posledným poplatkom je poplatok pri vrátení podielov. Pri korunových fondoch peňažného trhu si však tento poplatok neúčtuje na Slovensku žiadna správcovská spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdaňovanie

Rozdiel medzi termínovaným účtom a podielovým fondom je aj v zdaňovaní výnosov. Zisk z termínovaného účtu banka automaticky zdaní zrážkovou daňou 19 percent. V prípade podielových fondov sa zrážkou zdaňuje iba jedna forma výnosu. A to príjem z držby podielových listov, pre ktorý sa zaužíval pojem dividenda, aj keď o klasickú dividendu nejde.

Príjem z predaja

Daňovej povinnosti však podlieha aj príjem z predaja podielov. Teda rozdiel medzi ich nákupnou a predajnou cenou. Zdaňuje sa však iba suma, ktorá prekročí päťnásobok životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Čo je pre rok 2006 suma 23 650 korún.

Dôležité však je, že § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov hovorí o úhrne príjmov, na ktoré sa dané oslobodenie vzťahuje. Okrem výnosu z vyplatenia po-dielového listu tam musí daňovník zahrnúť aj príjmy z prenájmu nehnuteľností, príjmy z príle-

SkryťVypnúť reklamu

žitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vod-

ného hospodárstva a z príležitostného príjmu z predaja hnuteľných vecí, príjmy z prevodu opcií, príjmy z prevodu cenných papierov, ako aj príjmy z prevodu podielu na spoločnosti s ručením obmedzením, komanditnej spoločnosti alebo prevodu členských práv družstva.

Iba takýto úhrn príjmov je od dane oslobodený, ak znížený o výdavky nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.

To znamená, že podielnikovi môže vzniknúť povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň aj v prípade, že jeho príjem z investovania do podielových fondov bol v roku 2006 nižší ako 23 650 korún.

Čo sa stane o rok s vkladom 50 000 Sk na termínovanom účte viazanom na 12 mesiacov

SkryťVypnúť reklamu

Banka Hrubý výnos Čistý výnos (1) Nominálna hodnota Reálna hodnota Nominálne zarobili Reálne zarobili

(sadzby do) vkladu po roku (2) vkladu po roku (1)

VÚB banka 3,20% -0,20% 51 296 Sk 49 899 Sk 1 296 Sk -101 Sk
Slovenská sporiteľňa 3,60% 0,11% 51 458 Sk 50 056 Sk 1 458 Sk 56 Sk
UniBanka 1,80% -1,31% 50 729 Sk 49 347 Sk 729 Sk -653 Sk
Istrobanka 4,20% 0,59% 51 701 Sk 50 293 Sk 1 701 Sk 293 Sk
Poštová banka 4,00% 0,43% 51 620 Sk 50 214 Sk 1 620 Sk 214 Sk
Ľudová banka 3,10% -0,28% 51 256 Sk 49 859 Sk 1 256 Sk -141 Sk
Privat banka 3,80% 0,27% 51 539 Sk 50 135 Sk 1 539 Sk 135 Sk
Tatra banka 3,85% 0,31% 51 559 Sk 50 155 Sk 1 559 Sk 155 Sk
ČSOB 2,35% -0,87% 50 952 Sk 49 564 Sk 952 Sk -436 Sk
Dexia banka 3,20% -0,20% 51 296 Sk 49 899 Sk 1 296 Sk -101 Sk
OTP Banka Slovensko 4,00% 0,43% 51 620 Sk 50 214 Sk 1 620 Sk 214 Sk
HVB Bank 1,75% -1,34% 50 709 Sk 49 328 Sk 709 Sk -672 Sk
Banka Hrubý výnos Čistý výnos (1) Nominálna hodnota Reálna hodnota Nominálne zarobili Reálne zarobili

(sadzby do) vkladu po roku (2) vkladu po roku (1)

VÚB banka 4,10% 0,51% 51 661 Sk 50 253 Sk 1 661 Sk 253 Sk
Slovenská sporiteľňa 4,00% 0,43% 51 620 Sk 50 214 Sk 1 620 Sk 214 Sk
UniBanka 2,00% -1,15% 50 810 Sk 49 426 Sk 810 Sk -574 Sk
Istrobanka 4,20% 0,59% 51 701 Sk 50 293 Sk 1 701 Sk 293 Sk
Poštová banka 4,50% 0,82% 51 823 Sk 50 411 Sk 1 823 Sk 411 Sk
Ľudová banka 4,10% 0,51% 51 661 Sk 50 253 Sk 1 661 Sk 253 Sk
Privat banka 4,10% 0,51% 51 661 Sk 50 253 Sk 1 661 Sk 253 Sk
Tatra banka 4,05% 0,47% 51 640 Sk 50 234 Sk 1 640 Sk 234 Sk
ČSOB 2,85% -0,48% 51 154 Sk 49 761 Sk 1 154 Sk -239 Sk
Dexia banka 3,80% 0,27% 51 539 Sk 50 135 Sk 1 539 Sk 135 Sk
OTP Banka Slovensko 4,20% 0,59% 51 701 Sk 50 293 Sk 1 701 Sk 293 Sk
HVB Bank 1,95% -1,19% 50 790 Sk 49 406 Sk 790 Sk -594 Sk

(1) Po zohľadnení zrážkovej dane 19 % z výnosu a predikcie medziročnej koncoročnej inflácie na budúci rok vo výške 2,8 %. (2) Po odrátaní zrážkovej dane 19 % z výnosu.

Pozn.: Úrokové sadzby bánk platné k 19. novembru 2006. Zdroj údajov: SITA, prepočet Peter Világi, www.mfc.sk

Čo sa stalo za rok s vkladom 50 000 Sk na termínovanom účte viazanom na 12 mesiacov

Banka Hrubý výnos Čistý výnos (1) Nominálna hodnota Reálna hodnota Nominálne zarobili Reálne zarobili

(sadzby do) vkladu po roku (2) vkladu po roku (1)

SkryťVypnúť reklamu
VÚB banka 0,50% -2,61% 50 203 Sk 48 693 Sk 203 Sk -1 307 Sk
SLSP 1,10% -2,14% 50 446 Sk 48 929 Sk 446 Sk -1 071 Sk
UniBanka 1,20% -2,06% 50 486 Sk 48 968 Sk 486 Sk -1 032 Sk
Istrobanka 1,20% -2,06% 50 486 Sk 48 968 Sk 486 Sk -1 032 Sk
Poštová banka 1,10% -2,14% 50 446 Sk 48 929 Sk 446 Sk -1 071 Sk
Ľudová banka 0,80% -2,38% 50 324 Sk 48 811 Sk 324 Sk -1 189 Sk
Privat banka 1,80% -1,59% 50 729 Sk 49 204 Sk 729 Sk -796 Sk
Tatra banka 0,30% -2,77% 50 122 Sk 48 614 Sk 122 Sk -1 386 Sk
ČSOB 0,60% -2,54% 50 243 Sk 48 732 Sk 243 Sk -1 268 Sk
Dexia banka 1,00% -2,22% 50 405 Sk 48 889 Sk 405 Sk -1 111 Sk
OTP 1,25% -2,02% 50 506 Sk 48 988 Sk 506 Sk -1 012 Sk
HVB Bank 2,00% -1,44% 50 810 Sk 49 282 Sk 810 Sk -718 Sk
Banka Hrubý výnos Čistý výnos (1) Nominálna hodnota Reálna hodnota Nominálne zarobili Reálne zarobili

(sadzby do) vkladu po roku (2) vkladu po roku (1)

VÚB banka 1,10% -2,14% 50 446 Sk 48 929 Sk 446 Sk -1 071 Sk
SLSP 1,40% -1,91% 50 567 Sk 49 047 Sk 567 Sk -953 Sk
UniBanka 1,35% -1,95% 50 547 Sk 49 027 Sk 547 Sk -973 Sk
Istrobanka 1,50% -1,83% 50 608 Sk 49 086 Sk 608 Sk -914 Sk
Poštová banka 1,40% -1,91% 50 567 Sk 49 047 Sk 567 Sk -953 Sk
Ľudová banka 1,30% -1,99% 50 527 Sk 49 007 Sk 527 Sk -993 Sk
Privat banka 1,80% -1,59% 50 729 Sk 49 204 Sk 729 Sk -796 Sk
Tatra banka 1,00% -2,22% 50 405 Sk 48 889 Sk 405 Sk -1 111 Sk
ČSOB 1,10% -2,14% 50 446 Sk 48 929 Sk 446 Sk -1 071 Sk
Dexia banka 1,40% -1,91% 50 567 Sk 49 047 Sk 567 Sk -953 Sk
OTP 1,50% -1,83% 50 608 Sk 49 086 Sk 608 Sk -914 Sk
HVB Bank 2,20% -1,28% 50 891 Sk 49 361 Sk 891 Sk -639 Sk

(1) Po zohľadnení zrážkovej dane 19 % z výnosu a medziročnej októbrovej inflácie meranej harmonizovaným indexom (HICP) 3,1 %. (2) Po odrátaní zrážkovej dane 19 % z výnosu.

Pozn.: Úrokové sadzby bánk platné ku koncu októbra 2005. Sadzby z novembra ešte nebolo možné použiť, pretože v čase výpočtu nebola známa novembrová medziročná inflácia.

Zdroj údajov: SITA, prepočet Peter Világi, www.mfc.sk

PETER VILÁGI www.mfc.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu