zdravotníckej, kultúrnej a športovej oblasti.
Na podporu vzdelania majú byť podľa Mečiara vyčlenené financie v rozpočte rezortu školstva formou grantov. Nepovedal však, o akú sumu pôjde. Podotkol len, že bude pohyblivá a mala by sa navyšovať o zdroje Európskej únie.
To znamená, že o možnosť podpory by okrem mimovládok v školstve prišli aj ekologické organizácie, i tzv. think-tanky. Otvorená zostáva forma podpory všetkých mimovládnych organizácií v roku 2008.
Kľúčovým bodom stretnutia vládnych klubov bola schôdza parlamentu, na ktorej poslanci prerokujú zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Podľa premiéra Roberta Fica sa potvrdili dohody z poslednej koaličnej rady. "Najpodstatnejšie je, že držíme deficit na úrovni 2,9 percenta, čo garantuje plnenie kritérií na zavedenie eura v roku 2009," podotkol. Návrh rozpočtu podľa Fica dobre hodnotil aj guvernér Národnej banky. Dúfa preto, že po jeho schválení sa koruna opäť posilní.
Opozícia sa chystá predložiť spoločné pozmeňujúce návrhy s tým, aby nezvyšovali deficit rozpočtu. Premiér však povedal, že dnešná opozícia osem rokov vládla a ak niečo chcela, mala to zrealizovať v minulosti.
Opozícii Fico tiež odkázal, že nemôže počítať s podporou ústavného zákona zaručujúceho dôchodkovú reformu. Opätovne ju obvinil, že reformou spôsobila v Sociálnej poisťovni "sekeru" 21 miliárd korún.
Líder SNS Ján Slota po stretnutí povedal, že dohoda koalície na rozpočte "sa do bodky" napĺňa, preto očakáva jeho prijatie vo veľmi krátkom čase. Minister financií Ján Počiatek (Smer) je tiež "optimisticky" naladený.
Vládne strany diskutovali aj o návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Poslanec Smeru Ján Zvonár predčasom navrhol rozšíriť možné dôvody na odvolanie šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ďalší poslanec Smeru Peter Obrimčák zase chcel, aby súkromné poisťovne použili svoj zisk len na úhradu zdravotnej starostlivosti. Mečiar je proti iniciatívam poslancov Smeru. Predložil návrh, aby sa v parlamente nerokovalo o zmenách, ktoré "napádajú zdravotné poisťovne".