Dnes sa v nemeckom Bonne hrá posledná, šiesta partia exhibičného zápasu Kramnik - Deep Fritz. Stav je 2:3 v neprospech majstra sveta, pretože ani v piatej partii nedokázal 31-ročný ruský šachista bielymi figúrkami prelomiť aktívnu obranu počítača. Bol to však jeden z jeho najlepších výkonov, pretože udržal s programom krok v otvorenej pozícii s mnohými taktickými šancami. A práve v takýchto situáciách, kde hrá prím rýchly prepočet variantov, sa stroj orientuje dokonale. "Myslím, že obaja protivníci hrali 5. partiu naozaj dobre," povedal na tlačovke po partii Kramnik.
Je už teda isté, že Rus zápas so strojom nevyhrá, môže sa však pokúsiť aspoň remizovať. V poslednej partii má čierne, čo je, samozrejme, nevýhoda, lebo programátori môžu zvoliť otvorenie, ktoré je pre počítač výhodnejšie. Ich úloha sa však komplikuje tým, že Kramnik mal doteraz reálne šance na výhru v jedinej partii, v druhej, a práve v nej mal čierne. Lenže urobil neuveriteľnú chybu a dostal jednoťahový mat. Táto záhadná chyba je nepochybne námetom na seriózny psychologický výskum. Ponúka sa minimálne jedno logické vysvetlenie: človek je človekom preto, že robí chyby, a imúnny proti nim nie je ani majster sveta.
Sám Kramnik je s doterajším priebehom zápasu spokojný. Pred štartom hovoril, že favoritom je stroj, a že môže byť posledným človekom, ktorý ho dokáže ešte zdolať. "Hrá sa s ním ťažko a cítim, nakoľko je táto verzia silnejšia ako predchádzajúca, s ktorou som hral v Bahrajne," povedal po tretej partii (pred štyrmi rokmi sa zápas Kramnik - Deep Fritz skončil 2:2). "Počítač teraz ráta pozície do väčšej hĺbky a prakticky nerobí chyby. Aj keď sa dostane do horšej situácie, vďaka svojmu štýlu sa veľmi dobre bráni."
Vo štvrtej partii dokonca Deep Fritz prejavil "ľudskosť", keď obetoval pešiaka, sám však netušil, ako ho získa späť. Podobné intuitívne obete sme boli zvyknutí vídavať v podaní takého Garry Kasparova; počítač, naopak, vždy potrebuje mať istotu, že materiál získa s výhodou späť. Tak to bolo až doteraz. Možno sa naozaj blíži vek strojov, ktoré - aspoň za šachovnicou - budú "rozmýšľať" ako ľudia a súčasne sa vyhnú ľudským chybám. (ač)