Tarnóczy sa vzdal po tom, čo Židovská náboženská obec vyzvala poslancov, aby ho nevolili. Od jeho podpory potom ustúpili KDH aj SDKÚ. Tarnóczy povedal, že chcel kandidovať, lebo mal širokú podporu v parlamente. Je šéfom Zväzu protikomunistického odboja, ktorý oslavoval režim slovenského štátu. Židovská obec kritizovala aj článok vyzdvihujúci antisemitu z čias slovenského štátu Otomara Kubalu v časopise Svedectvo, ktorý zväz vydáva.
Na post šéfa Ústavu pamäti národa mala podľa koaličnej dohody nominovať svojho kandidáta SNS. Líder strany Ján Slota je podľa svojich slov presvedčený, že ľudia, ktorí trpeli za komunistického režimu, majú asi prednosť pred ostatnými.
"Oni trpeli a oni by mali sledovať, čo sa v ústave deje," povedal Slota o Tarnóczym.
Šéf klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že opozícia odstúpením od podpory Tarnóczyho ohrozila "existenciu Ústavu pamäti národa v jeho doterajšej forme a zameraní".
O post šéfa ústavu sa uchádzajú ďalší kandidáti priamo z ústavu, ktorého prvým šéfom bol nebohý Ján Langoš. "Nech hľadajú podporu tam, kde si myslia, že ju dostanú, ale od nás pravdepodobne nie," povedal na ich adresu Rafaj.
Autor: sp