Týždeň celoživotného učenia 2006

V týždni od 27. novembra do 1. decembra 2006 organizovala Akadémia vzdelávania pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča

celoslovenské podujatie pod

názvom Týždeň celoživotného učenia 2006.

Akadémia vzdelávania ako najstaršia a najväčšia inštitúcia vzdelávania dospelých na Slovensku sa stala organizátorom tohto podujatia už po šiestykrát. Nadväzuje tak na tradíciu založenú v roku 2001, kedy po prvýkrát organizovala Deň celoživotného učenia. Podobné podujatia v rozšírenej podobe sa už mnoho rokov realizujú ako sviatky alebo festivaly vzdelávania vo viac ako 40 krajinách sveta. Slovensko sa stalo 22. krajinou v rámci Európy, ktorá toto podujatie organizuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou témou tohtoročného Týždňa celoživotného učenia bola osobnosť lektora vo vzdelávaní dospelých a jeho pôsobenie v oblasti poradenstva v procese celoživotného vzdelávania. Odborníci mali príležitosť dozvedieť sa o viacerých možnostiach spolupráce s Akadémiou vzdelávania pri šírení odborných poznatkov formou aktívnej účasti vo vzdelávacích a poradenských programoch ktoré inštitúcia realizuje v rámci celoslovenskej siete pobočiek. Verejnosť dostala informácie o možnostiach certifikácie nadobudnutých vedomostí a zručností prostredníctvom medzinárodne uznávaných certifikátov v jazykovom vzdelávaní a v oblasti informačných a komunikačných technológií.

Kľúčové aktivity Týždňa zahŕňali celú škálu podujatí, ktoré sa konali na Ústredí Akadémie vzdelávania a v 37 pobočkách na celom Slovensku - Bratislave, Trnave, Trenčíne, Senici, Dunajskej Strede, Komárne, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Leviciach, Galante, Považskej Bystrici, Prievidzi, Žiline, Čadci, Martine, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Lučenci, Veľkom Krtíši, Zvolene, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Starej Ľubovni, Prešove, Vranove nad Topľou, Humennom, Bardejove, Svidníku, Košiciach, Michalovciach, Trebišove, Rožňave. Medzi najobľúbenejšie podujatia patria Dni otvorených dverí - ukážky jazykových a PC kurzov, alebo iných aktuálne prebiehajúcich kurzov, možnosť bezplatného testovania jazykových vedomostí a PC zručností, výtvarné aktivity a súťaže pre deti, prezentácie manažérskeho vzdelávania, voľný prístup na internet, predajné výstavy cudzojazyčnej literatúry, ukážkové hodiny so zahraničnými lektormi, celoslovenský kvíz na internete o zaujímavé ceny a ďalšie zaujímavosti podľa podmienok v regiónoch.

SkryťVypnúť reklamu

V posledný novembrový deň sa uskutočnila v Bratislave konferencia s medzinárodnou účasťou na tému: "Lektor vo vzdelávaní dospelých", na ktorej odzneli príspevky slovenských odborníkov pôsobiacich v oblasti vzdelávania dospelých a zahraničných hostí so zameraním na osobnosť lektora a jeho úlohu vo vzdelávacom procese. V rámci konferencie boli odovzdané ocenenia, ktoré už tradične ku koncu roka udeľuje Ústredná rada Akadémie vzdelávania s cieľom podporiť progresívne trendy v celoživotnom učení, iniciovať tvorbu aktuálnych vzdelávacích programov, podporovať rozvoj vedy a výskumu v tejto oblasti a oceniť prácu lektorov, učiteľov a organizátorov celoživotného vzdelávania. Pre rok 2006 bola Cena Akadémie vzdelávania udelená v troch kategóriách.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú cenu v kategórii Cena za najlepší vzdelávací program získal Zdenek Malaník za program Podnikové vzdelávanie, druhú cenu v tejto kategórii získala Ľudmila Novacká za spracovanie programu Sprievodca cestovného ruchu. Dve tretie ceny boli udelené Václavovi Dostálovi za spracovanie programu Odborná príprava na prevádzkovanie pohrebnej služby a pohrebiska a Nataši Matulayovej za program Ženy ženám, pripravený v rámci projektu s rovnakým názvom.

V druhej kategórii Cena za popularizáciu vedeckých poznatkov boli udelené dve ceny. Prvú získal profesor Jozef Hrčka, ktorý už niekoľko desaťročí spolupracuje s Akadémiou vzdelávania, bol jedným zo zakladajúcich členov vedecko-metodickej rady pre telesnú výchovu a šport, participoval na príprave a realizácií mnohých seminárov a publikoval články i samostatné publikácie smerujúce k rozvoju telesnej výchovy, pohybovej aktivity a úlohe športu v živote človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá cena bola udelená profesorovi Pavlovi Dubinskému, ktorý je dlhoročným pracovníkom Parazitologického ústavu v Košiciach, kde sa zaoberá spoločensky závažnou problematikou parazitozoonóz, ochorení prenosných zo zvierat na ľudí. Okrem svojej vedecko-výskumnej práce je aj autorom značného počtu článkov a publikácií, ktorými popularizuje výsledky svojej činnosti.

V tretej kategórii - Cena za publikačnú činnosť v oblasti celoživotného učenia získal prvú cenu Vladimír Frk za publikáciu Systém a organizácia profesijného vzdelávania zamestnancov a druhú cenu Ivana Pirohová za publikáciu Diagnostika v teórií a praxi edukácie dospelých.

Osobitné ocenenie udelila porota kolektívu autorov z Katedry andragogiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského za ich prácu Trendy rozvoja andragogiky a jej systematizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny počas konferencie odovzdávali viceprezident Akadémie vzdelávania profesor Rudolf Horváth a ústredný riaditeľ Akadémie vzdelávania Ivan Janičina. Predseda poroty profesor Michal Valent na záver menom poroty srdečne zablahoželal nositeľom cien Akadémie vzdelávania za rok 2006 a vyslovil presvedčenie, že spolupráca vedeckých pracovísk, médií a vzdelávacích inštitúcií prispeje k vytvoreniu efektívneho systému celoživotného vzdelávania, ktorý je nevyhnutnou súčasťou znalostnej ekonomiky. (pr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu