Znie to ako z detektívky, ale Andrea Kišová nie je bezmocnou obeťou šialeného záhradníka. Táto dvadsaťpäť ročná Fiľakovčanka je veľmi schopná podnikateľka. Jej láska k elektrospotrebičom je však zrejme jej šťastnou hviezdou. A ešte systém mikropôžičiek (veľmi podobný tomu, ktorý v Bangladéši rozbehol laureát Nobelovej ceny bankár Muhamad Junus) garantovaný samotnými klientkami, ktorým pomáha nadácia pre začínajúce podnikateľky Integra.
Svoju pracovnú kariéru začala ako účtovníka, potom pracovala pri pokladni v potravinách a napokon zostala bez práce. Možno ju to trochu rozladilo, ale určite nepoložilo. Využila hneď prvú príležitosť, ktorá ju mohla posunúť ďalej na ceste k jej snu - vlastnej predajni s elektrospotrebičmi. Kurz pre začínajúce podnikateľky, ktorí do regiónu priniesla nadácia Integra.
"Už keď som robila pri pokladni, každý mi hovoril, že sa tam nejako nehodím. Vždy som chcela mať vlastný obchod s elektrospotrebičmi. Potraviny ani textil, to ma nikdy nelákalo," hovorí Andrea Kišová. Tomu, čo predáva, Andrea skutočne rozumie. "Keď dostanem nový výrobok, študujem ho dovtedy, kým nepoznám do detailu funkciu každého gombíka," hovorí. A táto uvzatosť sa jej vypláca - vďaka nej už ohúrila nejedného zákazníka, ktorý sa nevyznal, ale predpokladal, že žena za pultom mu zrejme neporadí.
Vďaka uvzatosti sa jej podarilo nielen podnikanie rozbehnúť, ale aj vybudovať konkurencieschopný obchod. Ale pri jej veku bol vlastne možno úspešný začiatok väčším zázrakom ako úspešné pokračovanie. Mala len dvadsaťjeden, keď presvedčila komisiu nadácie, aby podporila jej projekt - predajňu elektrospotrebičov v regióne s vysokou nezamestnanosťou a navyše v meste, kde už dobre zavedený obchod s podobným sortimentom existoval.
"Konkurencia ma asi nebrala vážne a to bolo moje šťastie," usmieva sa Andrea Kišová. "Začínala som totiž na dvadsiatich metroch štvorcových - v tom bola predajňa sklad aj WC."
Dnes má predajňu s rozlohou sto metrov štvorcových, rovnako veľký sklad a mnoho stálych zákazníkov. (gal)